Новини public
[search 0]
More

Download the App!

show episodes
 
Поткаст за маркетинг, нови медиуми, дигитална трансформација и дигитална култура. Поткастот е дел од блогот komunikacii.net, креиран во 2005 година. Зад блогот стојат Дарко Булдиоски, Сеад Џигал, Наталија Стефановска, Мите Кузевски а од пред некоја година и целиот тим на маркетинг агенцијата NewMediaMK. #комкаст започна како аудио издание во 2011 година кое беше емитувано и на РадиоМОФ. Во својата историја полна со паузи го менуваше својот формат и своите домаќини, но секогаш остана верен на ...
 
Loading …
show series
 
По пауза од скоро еден месец, се враќаме со нова епизода на #комкаст во која во соло издание се обидувам да отворам неколку различни дискусии. Инспирацијата е актуелнaта битка на социјалните медиуми за пол позиција во иднината, заджување на доминација, или воопшто зачувување на својата релевантност. Фокусот, по воведот е на Instagram затоа што прем…
 
Потајно се надевав дека ќе успеам во една епизода да ги соберам сите кои на еден или друг начин низ изминативе 10 години биле во улога на домаќини на #комкаст. Скоро и да успеав, собрав четворица од вкупно 5 на таа листа. Петтиот задоцни со својата реакција неколку дена :). Јубилејнава 100. епизода со Сеад, Мите и Дарјан правиме ретроспектива, секо…
 
Има разлика од содржина, до добра содржина до содржина која има конкретна маркетинг цел и успева да ја реализира. Е токму за овој последниов тип содржина зборуваме со Данче во 99. епизода на #комкаст. Данче доаѓа од EmbedSocial, екипа која низ годините ни била на гости во #комкаст. Изминативе години содржината им стана еден од клучните начини за пр…
 
Знам, знам maketplace ќе му дојде на македонски пазар, ама низ годиниве во англискиот јазик токму овој збор го пошити своето значење и сега кога ќе се каже maketplace се мисли на дигитален сервис каде во исто време и исто место се сеќаваат понудата и побаувачката а создавачиот на тој сервис е многу повеќе од само пониудувач на заеднички постор. Во …
 
Данчо е искусен бизнис консултант кој послениве години со својот тим во BizzBee Solutions се фокусира на бизнис кон бизнис комуникацијата пред се преку LinkedIn. Во 97. епизода на #комкаст зборуваме за: карактеристиките на b2b комуникација начин на употреба на LinkedIn за добивање клиенти дефинирање на пораки за започнување на разговор процесот на …
 
Оваа епизода го продолжуваме муабетот за снимање поткаст со малку повеќе осврт на техничкиот дел и опремата потребна за снимање. Има и мал дел за видео, ама само мал. Во оваа епизода ќе слушнете: како да изберете микрофон Што друго ви е потребно за микрофонот како да изберете и подготвите просторија за снимање кои онлајн сервиси да ги користите ако…
 
Со Јоцо Тодоровски, разврзавме муабет за претпродажбата како модел на маркетинг кој може да се применува при лансирање на нов производ или услуга. Јоцо е стратег за дигитален маркетинг. Им помага на компаниите да постават "маркетинг системи" што носат поголем бизнис раст. Токму со оваа тема, маркетинг системи, го започнуваме нашиот муабет, за подоц…
 
Со гостинот во оваа епизода се договоривме дека нема да користиме премногу излитени маркетинг термини, ама не успеавме да намалиме на употребата на англиски термини... Тоа е. Никола Соколов е ко-основач и главен и одговорен... во Influencers Club, но зад себе има, релатнвно кратка, ама богата работна приказна. Школуван за програмер, израснат во мар…
 
Оваа епизода ја планиравме подолго време. Google Analytics 4 официјално се појави пред неколку месеци, и од тогаш наваму барaвме погоден момент да позборуваме на темата со, кој друг ако не, човекот кој ги претвара бројките во зборови - Роберт Петковиќ - Петко Петко е еден од најпознатите и најпризнатите регионални експерти за аналитика, но не е ниш…
 
Традицонално зимскиве празници се за улежување, јадење, пиење... па добро еве нека бидат и за консумирање на содржина. Оваа епизода, без гостин во студио, всушност е обид да ја разглобам млаку подетално мојата лична практика ког станува збор за навики за консумирање новости и мислења. Се надевам ќе ти биде корисна и можеби инспиративна и секако ќе …
 
Во новата 91 по ред епизода зборуваме за светот на Биби, за развојот на овој проект, за начинот на кој се работи внатре, за YouTube за деца и возрасни за Бививерзумот и за ред други работи. Се разбира и од самиот наслов нели, разговарам со Јована Аврамовска. Слушајте ја новата епизода претплатете се или заследете не на некој од следниве аудио стрим…
 
Во 90-та епизода по ред на #комкаст разговарам со Марко Стојановиќ, или попознат на твитер како @muarko. Марко е еден од оние т.н. агенциски луѓе кои целата своја кариера ја минале и ја минуваат во т.н. креативна индустрија. По вокација дизајнер, или подобро речено визуелен креативец. Со Марко разговравме, и си кукавме, да не речам плачевме за разл…
 
Во новата, 89-та епизода по ред на #комкаст разговарам со Ана Г. од Студио модерна, компанијата која стои за брендовите како што се Топ Шоп, Дормео, Делимано, Homeology и други. Со Ана разговараме за почетоците на нивната компанија во полето на дигитален маркетинг, за фокусот на содржина и секако за мерење на продажбата. Зборувавме за улогата и ефе…
 
Веќе некое време тема во која со големо задоволство се задлабочувам е UX, поточно корисничко искуство, уште поточно... бихевиорални промени на однесување. Или ако до крај веќе одиме со кратенкиве тргнуваме од UX преку UI за да ја видиме големата слика или CX ;) И покрај тоа што UX најчесто тесно се поврзува со (графички) дизајн, сметам дека темата …
 
Во оваа епизода, и покрај сите технички проблеми кои ни се случија, успеавме да уживаме во муабетот, со Иван разговаравме за YouTube. Дискутираме за локалната YouTube сцена, за заработката на јутјуберите, за квалитетот на содржината, за глобалните трендови и за уметноста наречена YouTube „едитирање”. Слушајте ја новата епизода и претплатете се или …
 
Оваа недела решивме малку да експериментираме. Снимивме малку поразличен #комкаст. Ако ви се допадна и ако сакате да има ваков тип на епизоди почесто, пишете ни некаде... да знаеме и да си планираме. Ова епизода Дарко ќе ви каже: Како да напрaвите поткаст. Корисни линкови за секој од деловите во епизодата: 1. Планирање на поткаст How to Start a Pod…
 
Скоро една година подоцна, повторно дискутираме со Мите за подкастите како медиумски формат. Овој пат Мите дојде со истражување спроведено на нашиот пазар. Во епизодата ги дискутираме резултатите од истражувањето, анализираме можности и простор за напредок на подкаст културата во Македонија. Дел од (клучните) наоди на истражувањето кои ги дискутира…
 
Во новата епизода на #комкаст Дарко Булдиоски и Сеад Џигал дискутираат за дилемите и дискусиите кои ги отвори документарниот филм The Social Dilemma оригинално обајвен на Netflix. Тема на дискусија е самиот документарен филм, критиките кои иницијално ги доби и секако критиките на критиките. Секако се продускутира и рекацијата на самиот Facebook.…
 
Всім привіт, цього разу у нас соціальний випуск і говорили про таке: -Звісно ж, Білорусь; -Легалайз: так чи ні? -Що там із помешканнями у людей зі зруйнованого будинку на Позняках? Та багато чого іншого!
 
Ну що ж, вітайте ЧДБ 2.0! Оновили дизайн, покращили звук, додали ще платформ... що ще? Ах, так, у нас в гостях знову пан Валера! З ним говорили про таке: -Тікток від Інстаграму -Купа цікавих анонсів -Чітери у фортнайті та багато чого іншого!
 
Привіт всім! Ось нам і "стукнуло 50"... випусків! Сьогодні у нас загальні теми, не ігрові, тому теревенили про таке: -Як Валькірича в УЗ пограбували; -Вибух у Бейруті -Черговий терорист... та багато чого іншого! Ми на інших платформах: https://linktr.ee/chimdihaeshbrate
 
Привіт всім! Як і домовлялися, сьогодні у нас ігровий випуск і у ньому говорили про таке: -Xbox Showcase; -Бумери проти відеоігор; -Пісюнкове свавілля у іграх (знову???) та багато чого іншого!
 
Всім привіт! Робимо, як ви проголосували — сьогодні у нас соціальний випуск, без ігор. Наступного тижня буде про них. Цього ж випуску говорили про:-теракт в Луцьку -легалайз ігорного бізнесу-легалайз проституції, а також про кіно та позитивні новини!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Що, зачекалися? А ось і ми (хоча, нікуди й не пропадали)! Цього разу вже "класичний" випуск. Говорили про таке:-відеопобачення у Тіндері-виставка Юбісофт (та за шо)-війна проти стрімів армії США Та, як завжди, багато чого іншого!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Всім привіт! Спочатку думали, що цей випуск мав би бути сітдауном, але через певні проблеми з відео, ми вирішили видати як підкаст, але оскільки теми не такі, як завждиі, то це не звичайний випуск... а просто балаканина про:-Думки про карантин-Що там по блек лайвс метерс?-поплавський та інші надзвичайні мразі…
 
Вітаємо, друзі! Сьогодні у нас трохи незвичні теми і ми ніби поринули у світ жовтої преси. Говорили про:-Шо з тобою (не) так, Театр на Подолі?-Секс-скандал на Твічі-Ванєчка Дорн, ну а ти куди? Звісно ж, говорили і про інше!---------------------------------------------------------------------------------------------------"Time" by LiQWYD https://sou…
 
Всім привіт, друзі! Цього разу, як і обіцяли, менше ігор, а більше подій:-шо ж там Apple показали? -акція ЛГБТ у Києві -кінець стрімінгової платформи "Міксер" та багато чого іншого!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Аґов усім! Сьогодні новин багато, всі й не перерахуєш, якщо коротко, то: -обговорили "ігрові виставки"-що там у соні-що там у пєкабояр та багато чого іншого!Музика:@onycsmusictwitter.com/Onycsmusicwww.facebook.com/Onycsmusicwww.youtube.com/channel/UCNQ6vKZ5ogEZ0tM2TvxLhQABy chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Вітаємо зі справжнім літом! До нас прийшла справжня спека, тому й новини у нас цього разу дійсно гарячі: -обговорили з десяток чуток про ремастери, виходи та таке інше;-Нетфлікс шось там по Нарнії робить (нашо?);-Кіану без бороди??? Та багато чого іншого!Також, трохи бекстейджу ЧДБ на 22.30Музика:Music by LiQWYD:https://www.soundcloud.com/liqwydhtt…
 
Всім привіт! Хоч із запізненням, але таки майте новий випуск, у якому говорили про:-Елітні далекобійники у космосі-Лавкрафт вкрав наше сердечко...-Ремастер РДР та батли 3! І, звісно ж, багато чого іншого!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Друзі, всім вітання! Сьогодні з нами знову пан Валерій (з кумівського випуску) і разом з ним говорили про таке:-лишенько... а бетмобілі їздять нашими дорогами? -бабусі-блоґерки вражать! -документалістика про ігри? Нарешті! Та, звісно ж, багато чого іншого! Музика: YOUTUBE:Music by LiQWYDFree download: hypeddit.com/link/ezykpzINSTAGRAM:Music by @LiQ…
 
Всім привіт! Ніколи не думали, що запишемо 40 випусків, дякуємо усім слухачам за цю мініподію! Цього разу говорили про таке:-серйозно? Серйозний Сем 4? -СД прожект на марші-ексклюзивність? А, може, краще інклюзивність? А також й інші теми!Музика:Eden by OnycsПідтримка виконавця: onycs.bandcamp.com/track/edenopen.spotify.com/artist/0Xccb17Gy…mKQmatC…
 
Вітання усім, хто вийшов сухим з цього дощу, ми принесли вам новини: -Анірал дев'ять??? НІ, Д Е С Я Т Ь! -Ого ,маєш класну кредитну історію -Ремастер ремастер поганяє та багато чого іншого!Музика: Light My Heart by INOSSI | https://soundcloud.com/inossiMusic promoted by https://www.free-stock-music.comCreative Commons Attribution 3.0 Unported Licen…
 
Всім привіт, сьогодні говоримо багато, адже є про що:-Мовчання не золото (Last of Us 2);-Декомунізація в іграх це чудово;-Моделювання геніталій (нарешті) та багато чого (не менш) цікавого!Feel by LiQWYD | https://www.instagram.com/liqwydMusic promoted by https://www.free-stock-music.comCreative Commons Attribution 3.0 Unported Licensehttps://creati…
 
Вітаємо любі слухачі, цього разу інформації настільки багато, що прямо утворився новинний шторм, який знесе вас цікавинками. Щоб ви розуміли:-Шалений злив сюжету Last of Us 2;-Е3 нема, але шоу буде;-Юбісофт поїхав до вікінгів та багато чого іншого!No? Yeah! by LiQWYD | https://www.instagram.com/liqwydMusic promoted by https://www.free-stock-music.c…
 
Вітаємо любі інтроверти та інтровертки! Сподіваюсь, ви скучили, бо у нас сьогодні цікавиночки: -Фортнайт і рєпчік -Так буде хороша музика як в Думі, чи нє? -Ніколаїч розкаже про перші хентай-фантазії... та багато чого іншого!I Saw A Ghost Last Night... by Leonell Cassio | https://soundcloud.com/leonellcassioMusic promoted by https://www.free-stock-…
 
Вітаємо, наші хороші! Зачекалися? А ось і ми. Обговорили багато цікавого:-Кризис (ігровий) -Злий резидент-Лутбокси ні нада та багато чого іншого! Композиція: District 19 by tubebackr | https://soundcloud.com/tubebackrMusic promoted by https://www.free-stock-music.comAttribution-NoDerivs 3.0 Unported (CC BY-ND 3.0)https://creativecommons.org/license…
 
Панство та панянство, цього разу з нами випуск провів пан Валерій, наш чудовий друг! Від цього всі тільки виграють, бо скільки ж можна цього Валькірича слухати... Говорили про таке:-Синя банда (PlayStation) райз ап! -Е3 не буде! -Ну шо, доДІЯлись??? та багато чого іншого!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Вітання всім у масках! Сьогодні у нас #epicgamer випуск більшою мірою:-Калофдуті-русофоб:-Японщина крокує;-Для того щоб пограти у цікаві ігри треба лише старий радянський... [СЛУХАТИ ДАЛІ]By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
А со кого друг да се разговара на овие теми ако не со членови на оригиналната постава на овој блог. Заедно со Сеад и Мите повеќе од еден час, вчера вечер, дискутиравме за теми кои во фокус ги ставаат медиумите, ние како консументи на медиумски содржини и секако посебен дел си имаа и социјалните медиуми. Структурата на епизодата се движи некако вака…
 
Як ви там, ізольовані? Скучили за нами? Бо ми за вами дуже! У цьому випуску говорили про таке:-МВФ vs Арсен-Компанії здають по 2 гривні на карантин-Коронавірус забирає у нас найдорожче (інтернет)... та обговорили багато чого іншого!By chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Вчера вечер, нешто повеќе од еден саат, ние двајца со помош на 60-тина онлајн слушатели и коментатори во живо дискутиравме за промените кои ни ги носи ситуацијат под влијание на коронавирусот. Доста се изнакажавме и теорија и примери, локални и глобални. Дискусијата го опфати првиот бран на реакции и како се смени однесувањето на потрошувачите и ко…
 
Привіт всім неінфікованим! На певний час будемо говорити про коронавірус (очевидно), але й не забули про інші теми:-власне, зібрали приємні і не дуже моментики карантину-шо там по плейстейшн 5 -інтернету у метрі — бути (плаче)???-пограли у королівську битву кол оф дутіBy chimdihaeshbrate@gmail.com
 
Еве сме назад со #комкаст, прв во 2020 година. Како што е редот и овој пат со гостин и со актуелна тема. Во оваа епизода на гости беше Виктор Стојкоски, генерален секретар на Асоцијацијата за Е-трговија. Разговаравме за повеќе различни теми поврзани со е-трговија во Македонија. Меѓу другото зборуваме за позитивни локални примери, за нивото наразвој…
 
Loading …

Quick Reference Guide

Copyright 2021 | Sitemap | Privacy Policy | Terms of Service
Google login Twitter login Classic login