Best kjemi podcasts we could find (Updated January 2018)
Related podcasts: Religion Islamic Education Vetenskapspod Kemi Fysik Ekspedisjonen Syd City Biologi Revolt Trondheim Medicin Vetenskap Forskning House Health and Well-Being US Government Books Science  
Kjemi public [search 0]
show episodes
 
K
Kemi Lopez's Podcast
Daily+
 
Deep tech and Tech house
 
N
New World Real Estate with Kemi Egan
 
Real Estate Investor, author of international #1 Bestseller 'The Power of Real Estate Investing' in conversation with investors, developers, realtor and business owners to bring you the latest ethical, profitable and professional strategies to help you build long term wealth and awesome cash-flow in real estate. We talk flips, tax liens, tenants, termites, wholesaling and a whole lot more.
 
T
Turbo Charge your Success with Kemi Egan
 
International bestselling author & Freedom Academies Co Founder Kemi Egan interviews high performing business leaders, experts and entrepreneurs sharing insights on high performance businesses, business growth & wealth creation strategies.
 
F
Family Matters Podcast
Daily+
 
Podcast by Kemi Akindele
 
K
Khu Khem (Black Light)
Monthly+
 
Khu Khem is about spreading the knowledge and wisdom of our Illustrious Afrikan Ancestors, lifting them up, and sending out the call to we, their children, to reclaim their great legacy.This Podcast was created using www.talkshoe.com
 
P
Përmes Biblës @ ttb.twr.org/albanian
 
Programi "Përmes Biblës" është pjesë e shërbesës "Përmes Biblës" të mësimit të Biblës në mbarë botën. Këto seri u planifikuan që në fillim nga Dr. J. Vernon McGee dhe janë përkthyer dhe përshtatur në më shumë se 100 gjuhë dhe dialekte. U planifikua që të ishte një program radiofonik ditor 30-minutësh, që në mënyrë sistematike ta udhëhiqte dëgjuesin përmes gjithë Biblës. Këto programe janë të disponueshme për ju në internet. Ne jemi mirënjohës që ju keni zgjedhur të mësoni më shumë për Fjalën ...
 
D
Dj Kimoni JUST HiP HoP & RnB Volume 322 (Live for Today) (1 DVD) 8-30-14
 
1. Fat Trel - or Nah 2. Lil Wayne (feat. Drake) - Grindin'3. Jacquees (Feat. Trinidad Jame$) - Bet I 4. August Alsina (Feat. Rick Ross) - Benediction5. Courtney Noelle (Feat. Juicy J) - Without You6. Frank Ocean Mick Jones and Paul Simonon - Hero7. Troye Sivan - Happy Little Pill 8. DJ Khaled (feat. Chris Brown, August Alsina, Future & Jeremih) - Hold You Down 9. Greg Machado (Feat. Jadakiss) - Cant Live Without You10. Jay Electronica (Feat. Latonya Givens) - Better in Tune with the Infinite ...
 
S
Si ta kryejmë Haxhin?
Daily+
 
Si ta kryejmë Haxhin?Cilat janë dispozitat kryesore të Haxhit?Kë duhet ta kemi shembull gjatë kryerjes së Haxhit?Për këto dhe pyetje të tjera do të gjeni përgjigje në këtë hytbe të mbajtur nga hoxha i nderuar Ferid Selimi i cili sqaron gjithashtu kuptimet e larta të cilat i përmbajnë ritet e shtyllës së pestë të Islamit – Haxhit.
 
K
Kompensimi i së kaluarës
Daily+
 
Shumë prej nesh kanë kaluar nëpër një periudhë të injorancës apo i kanë kaluar shumë shanse ku kemi pas mundësi të përfitojmë sevape të mëdha. Prandaj është e rëndësisë së veçantë të sqarojmë disa rregulla që na ndriçojnë rrugën e cila na dërgon drejt kompensimit të kaluarës sonë. E ato i përmban kjo ligjëratë.
 
S
Si t’i shërbejmë Islamit
Daily+
 
Njeriu duhet të jetë falënderues ndaj Allahut për të mirat ndaj Tij e sidomos që e ka larguar nga devijimi në udhëzim. Falënderimi dikton të jemi në shërbim të Islamit, ku me fjalë dhe vepër, do t’ua komunikojmë të tjerëve Islamin dhe mirësitë e tij. E kjo është edhe porosia e kësaj ligjërate.
 
P
Para se të filloj Ramazani!
Daily+
 
Në këtë ligjëratë hoxha i nderuar flet për përgatitjen para muajit të Ramazanit, pasi që jemi në prag të tij. Ai i tregon rregullat e përgjithshme ndaj të cilave muslimani duhet të jetë i kujdesshëm me këtë rast, duke argumentuar fjelët e tij me gjendjen e Selefit – gjeneratave të para të devotshme para muajit të Ramazanit dhe për fund pyet me plot të drejtë: Si hyn në Ramazan ai që nuk din të lexoj Kuran?!!
 
K
Kurs rreth dispozitave të Zekatit
Daily+
 
Shumë dijetarë kur flasin për Zekatin e preferojnë muajin e Ramazanit si kohë shumë të vlefshme për pikënisjen dhe nxjerrjen e tij. Mu për këtë kemi shkoqitur nga kursi Islam për tregtarë pjesën ku flitet për vlerën dhe dispozitat e Zekatit me shpresën se do të ndihmojë në njohjen e zbatimin e shtyllës së tretë të Islamit – Zekatit. Dhe pasi që nga urtësitë e agjërimit është solidariteti me të varfërit dhe të mjerët, atëherë kjo do të na ndihmojë të solidarizohemi me ta edhe nëpërmjet ndarje ...
 
Loading …
show series
 
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/fr_FR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.11'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Sola Scriptura – Ilir Stavro Kur isha ne universitet m ...…
 
V
Vi elsker fanfiction
 
Ylvis-brødrene (inkludert den ukjente, Bjarte Ylvisåker), gutta fra Raske Menn og Magnus Devold, skal på fotballkamp. Men en løpsk luftballong tvinger dem til å kjempe for sine liv
 
I
In The Company, Insights on Humanising Work with Kylie Lewis
 
Kemi Nekvapil is a coach, speaker and author. From starting her career as an actor on British TV, Kemi leapt to becoming a yogi and baker in Indonesia, to pioneering the raw food movement in Australia. She now coaches women to nourish themselves beyond the food they eat, to live empowered, fulfilling lives by embracing more than their dress, th ...…
 
Today's guest Kemi is Co founder of Freedom Academies, Author of ‘Turbo charge your property success’, owner of a multi million pound property portfolio and public speaker. It wasn’t always that way however!Kemi was raised in a single parent mixed race family despite being told at 14 she would be a cleaner or a criminal she knew she would be th ...…
 
Today's guest Kemi is Co founder of Freedom Academies, Author of ‘Turbo charge your property success’, owner of a multi million pound property portfolio and public speaker. It wasn’t always that way however!Kemi was raised in a single parent mixed race family despite being told at 14 she would be a cleaner or a criminal she knew she would be th ...…
 
Audio
 
Vi tar tag i matlagningens kemiska hemligheter - lyssna och lär för att levla upp dina talanger i köket och att bemästra Maillard-reaktionen.
 
W
We Belong Everywhere with Reggie Black
 
Outside of Casa Lapin on the busy street of Sukhumvit 26, Khem Chen joins Reggie Black to share her stories about travel, living in another country, the contrasts between Singapore and Bangkok, and finding her voice as a photographer. Khem explores introspective topics about interracial issues amongst Southeast Asia by addressing the notions th ...…
 
Magnus vender tilbake fra USA og er som vanlig en fontene av gode historier derfra. Vi diskuterer hvilke politiske saker vårt nye politiske parti skal kjempe for - godt hjulpet av våre lyttere i vårt … Les mer →
 
So, how does a well-to-do Jamaican dude end up in Iowa, to turn things around and merge work with vacation in Mexico? How does an outsider make sense of a more multicultural Egypt than he expected? Kemi Fuentes-George is a professor at Middlebury College in Vermont, and the author of Between Preservation and Exploitation: Transnational Advocacy ...…
 
Podatki statističnega urada kažejo, da je lani polovica mladih, ki so delovno aktivni, opravljala delo, ustrezno stopnji njihovi izobrazbi.Več kot 60 odstotkov mladih, ki so končali študij, meni, da izobrazba, ki so jo dosegli, ustreza njihovi zdajšnji zaposlitvi. Med njimi ni Katje Romih, ki je kot otrok želela postati frizerka. Študirala je k ...…
 
Listen to Episode 20: Marie Kondo and Dominique Loreau Also Available on iTunes Episode Summary This Tuesday, Sophie and I are in conversation about the best-selling books, The Life-Changing Magic of Tidying by Marie Kondo and L'Art de la Simplicité : How to Live More With Less by Dominique Loreau. Both books have had phenomenal success and dev ...…
 
Partydul KissFM ed426 sambata part3 - afterparty guestmix by Dj Emi
 
C
Can we talk about...
 
Welcome back to your favorite station, CWTA in the morning with Joe and The Sturge! This week we correctly guess that Christy Marx has a personal investment in the radio industry and kind of hem and haw over whether or not this episode would have been better in two, way more dramatic parts. Speculate on a side character’s blindness and wonder w ...…
 
Pasi kalojnë festat të gjithë frikësohemi nga mbipesha dhe jemi të ndërgjegjshëm se e kemi tepruar me ushqimin. Sipas një studimi britanik të kryer me rreth 5 mijë vetë, pjesa më e madhe e tyre pas festave kishin vendosur të nisnin dieta të ndryshme. Pothuajse të gjithe kishin dështuar, ndonëse kishin objektiva të qarta për tu dobësuar. Studiue ...…
 
E
Epic Education Radio: Family Travel Podcast for parents who like Nomadic Matt, Rick Steves, Tim Ferriss & John Lee Dumas
 
Sustainable travel, large family travel and family cruises — just three of the many topics covered in my conversation with Amber Mamian of the Global Munchkins family travel blog. ::: Like what you’re hearing? Then please subscribe, rate & review Epic Education Radio. We would be extremely grateful! iTunes is a search engine as well, and so rat ...…
 
Pogovor je potekal 15. marca, 2016 v Kinu Partizan v okviru serije #ekstremnoslovensko, v okviru katere predstavljamo slovenske filmske ustvarjalke.»Maruša Majer je res zelo dobra igralka,« je na prvem pogovoru svojo naslednico v seriji pogovorov s slovenskimi filmskimi ustvarjalkami Ekstremno slovensko 2016 napovedala Katarina Stegnar in jo ko ...…
 
Kemi is a 35-time #1 bestseller author of 'The power of real estate investing', the founder freedom academies, and host of Turbo Charge your Success podcast. She went from homeless to real estate millionaire in 12 months and is now showing everyone that wants to how to change their life. Join today’s guest, Kemi and discover how to achieve opti ...…
 
00:00 Intro 22:11 Marc Evans Interview 1:16:25 Upcoming Episodes Welcome to Episode #52 of the Mile High Endurance podcast. Mile High Enduranceis your weekly connection to coaches, experts and pro athletes to help you reach your endurance and triathlon goals. I'm your host Rich Soares and I'm excited that co-host and coach Khem Suthiwan is back ...…
 
Uld og guld - Folkekirkens økonomi med Sidsel KjemsKafé Mensch har været på besøg hos Økonom Sidsel Kjems, der som den første i Danmark har sat sig for at kortlægge hvordan folkekirkens økonomi egentlig hænger sammen. Der er en skov af myter og påstande der omgiver folkekirken, men billedet ændrer sig så snart man begynder at grave i det. Det h ...…
 
Welcome to Episode #46 of the Mile High Endurance podcast. Mile High Endurance is your weekly connection to coaches, experts and pro athletes to help you reach your endurance and triathlon goals. I'm your host Rich Soares with co-host Khem Suthiwan. Today's episode is really going to be about the NYC Marathon and sharing the experience with you ...…
 
T
THE NAKED TALK with Alex Okoroji
 
#TNT 080: Many singles in their ferocious pursuit of love and happiness, end up looking for love in the wrong places. Today's Guest began her journey to becoming a life and relationship coach after her separation and a painful divorce, which led her to soul-searching. And through discovering herself and healing from her past, Her mission in lif ...…
 
Freddy snakker om defensive dødballer, Kasper snakker om engelske cuper, ingen vil selge Sturridge og alle tror Liverpool vil kjempe om gull!
 
Sveriges äldsta avbildningar av ansikten kan säga mycket om stenåldersmänniskan. Bättre skydd för utrotningshotade djur. Vem eller vilka får årets Nobelpris i kemi? Pompeji återskapats i 3D.
 
Catherine Plano is here today with Kemi Nekvapil, she is the world’s leading authority on Raw Beauty. She believes a woman’s unique beauty comes from who she is and the actions she chooses to take. As a speaker, coach and author, Kemi has worked in the wellness industry for more than 20 years. A pioneer of raw food in Australia, and an internat ...…
 
Catherine Plano is here today with Kemi Nekvapil, she is the world’s leading authority on Raw Beauty. She believes a woman’s unique beauty comes from who she is and the actions she chooses to take. As a speaker, coach and author, Kemi has worked in the wellness industry for more than 20 years. A pioneer of raw food in Australia, and an internat ...…
 
T
The Jem Jam
 
Our hosts recap "KJEM," starring a struggling community radio station and three separate Rob Paulsens.
 
H
Hour of the Dragon, The by HOWARD, Robert E.
 
 
Y
Your Life Rocks: Life Balance for Christian Working Moms
 
Have you experienced the hurt of divorce or other broken relationship? Are you returning to faith after some time away from God? Relationship expert Kemi Sogunle guides us through 3 steps to rebuild after a relationship has fallen apart. Links to everything that we talk about can be found in our show notes at www.yourliferocks.com/36…
 
Kemi’s story is interesting. She had a successful career as a Physical Therapist, making 6 figures per year, but then the Great Recession happened and both her clients and insurance companies stopped paying and she went out of business. Unfortunately, she didn’t budget and invest correctly and became “flat on her back” broke nearly overnight. F ...…
 
I have the pleasure of knowing some pretty amazing people where I live in Atlanta, and my guest today is one of them. Her name is Kemi Bennings, and the best way to describe her is as a creative, loving, spiritual being who is always learning and always growing. Kemi is a woman of many gifts and has worn many hats over the years: writer, poet, ...…
 
Vi snakker om at vi syklet overalt og at pitabrød var et fast innslag i Odds hjem. I tillegg har vi sett den første episoden av X-files og drukket Flux Soda.
 
Kemi Sogunle is an award-winning author, international speaker, certified professional coach. Kemi supports singles including divorced (to find and love themselves after a broken relationship or divorce), figure out what works best for each individual and find love again) as well as married couples (conflict resolution, intimacy and trust issue ...…
 
Ep 12 DJ Keemy & Reggae Artist Vessy by Critical Crew
 
B
Black Lotus Connection B.G.N.N. B.L.C. radio
 
NameEdit The native Coptic name for the language is???????`???? /metremen'k?e?mi/ in the Bohairic (Delta) dialect, ?????????? /mentremen'ki?me/ in the Sahidic (Valley) dialect. The particle prefixmet-/ment-, from the verb ???? mouti ('to speak'), forms all abstract nouns in Coptic (not only those pertaining to "language"). The term remenkhemi/r ...…
 
Speed
Series preference
1x
1x
Volume
100%
/

Google login Twitter login Classic login