Best namazn podcasts we could find (Updated February 2018)
Related podcasts: Namaza Islamic Religion Propisi Education Vrijednost Alhuda Dr Farhat Hashmi Salah Islam Dr. Farhat Hashmi Džematu Saum Zakat Namaz Ostavljanja Namazu Fiqh Hajj Vitr  
Namazn public [search 0]
show episodes
 
N
Namaz
Daily+
 
Namaz By Dr. Farhat Hashmi
 
N
Namazi
Daily+
 
Në këtë ligjëratë hoxha i nderuar flet për vlerën e namazit dhe se namazi është boshti i lumturisë në këtë dhe botën tjetër.
 
N
Namaz e Nabawi
Daily+
 
Salah is one of the pillars of Islam and is a most powerful bond which connects us to Allah. In the lessons of Namaz-e-Nabwi, Dr Farhat Hashmi explains how to pray exactly in the way taught by our beloved Prophet (s.a.w) so that we can attain Allah’s love and forgiveness. Namaz e Nabawi -By Shafique ur Rahman -Taught by Dr Farhat Hashmi
 
Z
Značaj namaza
Daily+
 
Vrijednost namaza je neprocjenjiva i ogleda se u puno stvari od kojih je otklanjanje tuge i depresije, a radost oka Allahova Poslanika, sallalahu alejhi ve sellem, je bila baš u namazu.
 
V
Vrijednost namaza
Daily+
 
Saznajte vrijednost namaza, a posebno u džematu, te pojašnjenje da je namaz stub islama.
 
O
Odlike namaza
Daily+
 
U ovom audio klipu daija spominje nekoliko odlika namaza u islamu i čovjekovom životu.
 
V
Vrijednost noćnog namaza
Daily+
 
Daija nam u ovom audio klipu pojašnjava vrijednost noćnog namaza te dokazuje da je od najvrijednijih djela i to zbog poteškoće obavljanja.
 
A
After-Namaz-Azkaar
Daily+
 
After-Namaz-Azkaar By Dr. Farhat Hashmi
 
P
Propisi džume namaza
Daily+
 
Predavač nam u detalje predstavlja propise džume namaza.
 
G
Grijeh ostavljanja namaza
Daily+
 
U ovom audio klipu daija objašnjava koliki je zapravo grijeh ostaviti obavljanje namaza.
 
N
Naš odnos prema namazu
Daily+
 
Naše stanje na spram namaza općenito i namaza u džematu posebno. Namaz se žali jer ga mnogi ostavljaju, ali još gore je kada se misli da musliman može biti muslimanom onda kada ne klanja.
 
A
Aaye Namaz Sikhiye
Daily+
 
Aaye Namaz Sikhiye By Dr. Farhat Hashmi
 
P
Propis ostavljanja namaza
Daily+
 
Predavanje koje nam jasno daje do znanja da se namaz treba uzeti i prihvatiti kao ibadet kojim insan zaslužuje Džennet a ne kao adet ili običaj.
 
P
Propisi bajram namaza
Daily+
 
U ovom audio klipu daija objašnjava ukratko nekoliko osnovnih i bitnih propisa o bajram namazu.
 
D
Dove u namazu
Daily+
 
Mjesta u namazu na kojima je propisano da se uče dove, kao i svojstvo dova koje se uče na tim mjestima naći cete u ovom predavanju inšallah.
 
P
Propisi spajanja i skraćivanja namaza
 
Nešto više o propisima putovanja a posebno namaza, kada je dozvoljeno skraćivanje a kada spajanje i još mnogo drugih mesela koje se tiču puta.
 
S
Straight Facts W/ Naman Kad
Monthly
 
Podcast by Naman Kad
 
P
Propisi noćnog i vitr namaza
Daily+
 
Predavač nam ukratko predstavlja propise noćnog namaza, kao i propise vitr namaza.
 
V
Vrijednost i propisi namaza u džematu
 
Pomen velikog broja mesela o namazuopćenito i o namazu u džematu, od šartova, vadžiba, sunnena pa do vrijednosti i bitnosti obavljanja namaza u džematu.
 
G
Greške žena u ibadetima
Daily+
 
Upozorenje na neke greške u koje zapadaju žene i to u ibadetima poput namaza i Hadždža.
 
P
Pse nuk falesh?
Daily+
 
Në këtë ligjëratë hoxha Enis Rama flet rreth namazit, rëndësisë dhe peshës së tij në Islam. Iu drejtohet atyre që pretendojnë Islamin dhe namazi nuk është pjesë e jetës së tyre me këshilla dhe sqarime se Islami nuk qëndron pa namaz dhe pa iu nënshtruar Allahut të lartësuar. Si dhe flet për lumturinë, krenarinë dhe shpëtimin në këtë botë dhe tjetrën që i sjell myslimanit namazi.
 
T
Tumačenje sure El-Fatiha
Daily+
 
Kratki komentar prve sure iz Kur’ana za koja se još zove i majka Knjige, i koja je odlikovana mnogobrojnim osobenostima od kojih je i njeno učenje na svakom namazu.
 
I
Idealan džemat
Daily+
 
Kakav je to idealan džemat i kolika ja vrijednost namaza u džematu, te razlaganje mesele obaveze namaza u džematu, poslušajte u ovome predavanju.
 
U
Ugovor sa Allahom
Daily+
 
Nekoliko savjeta o propisima namaza, njegovoj vrijednosti i značaju i na Dunjaluku i Ahiretu.
 
S
Savjeti klanjačima
Daily+
 
Nekoliko savjeta klanjačima kako da obave namaz punog skrušenosti i poniznosti pred Allahom Velikim.
 
S
Svojstvo i vrijednost namaaza u džematu
 
Poslušajte svojstvo i vrijednost namaza u džematu i koji su dokazi našeg govora da je on vadžib.
 
K
Kohët në të cilat ndalohet falja e namazit
 
Në këtë ligjëratë, hoxha i nderuar, sqaron kohët në të cilat ndalohet namazi, urtësinë e këtij ndalimi dhe disa dispozita që kanë të bëjnë me të.Këto kohë mund të përmblidhen në tri: - Pas namazit të sabahut gjersa të ngrihet dielli sa një shtizë.- Kur dielli të qëndron zenit gjersa të anojë prej tij.- Pas namazit të ikindisë gjersa të përfundon perëndimi i diellit.
 
V
Vrijednost petka
Daily+
 
Predavanje na temu vrijednost petka te šta je na muslimanu da čini taj dan, i kako da se pripremi za njega. Kako se pripremiti za džumu namaz, šta uraditi i kada krenuti prema mesdžidu...sve su to pitanja čiji odgovor možete, ako Allah da, naći u ovom predavanju i još mnogo toga.
 
S
Singsing nang Dalagang Marmol, Ang by REYES, Isabelo de los
 
Ang nobeletang Ang Singsing nang Dalagang Marmol ni Isabelo de los Reyes ay hinggil sa kawal ng himagsikang Pilipino na napaibig sa isang dalaga, at sa digmaang inilapat ang pananagisag sa imahen ng pagmamahal sa kasintahan. Unang nalathala sa Ang Kapatid ng Bayan ang naturang nobeleta noong 1903, bago isinalin sa Espanyol ni Reyes sa El Grito del Pueblo noong 1905. Naglaho ang orihinal na sipi, kaya isinalin ni Carlos B. Raimundo ang teksto mulang Espanyol tungong Tagalog noong 1912. Ipinak ...
 
F
Fitër Bajrami
Daily+
 
Ç’është Fitër Bajrami dhe pse është emërtuar me këtë emër?Sa zgjatë festa e Bajramit dhe si duhet ta manifestojmë atë?Si falet namazi i Bajramit dhe cilat janë rregullat kryesore të tij?Për këto dhe pyetje të tjera do të gjeni përgjigjen në këtë emision tërheqës me hoxhën e nderuar Ahmed Kalaja.
 
I
Ilimi Hasken Rayuwa
Monthly+
 
Wannan Shirin ya shafi Fadakar da al'umma game da ci gaban da aka samu a sha'anin Ilimi a fannoni daban-dabam a duniya, tare da nazari ga irin ci gaban da aka cim ma wajen binciken kimiya da fasaha da ke naman saukakawa Dan’adam wajen tafiyar da rayuwarsa a duniya. Shirin kuma zai yi kokarin jin irin bincike da masana ke yi domin inganta rayuwar Bil’adam. Shirin na zo maku ne, a duk ranar Talata a shirye-shiryenmu na safe.
 
Loading …
show series
 
Now that we’ve (kinda) sorted out how God’s made us with a body & soul, indwelt by His Spirt. And then addressed why being well-lopsided is such a struggle. We then explored how God’s given us the power and ability to be healed so we can more clearly hear His voice. So what’s next? Welp. […]
 
Now that we’ve (kinda) sorted out how God’s made us with a body & soul, indwelt by His Spirt. And then addressed why being well-lopsided is such a struggle. We then explored how God’s given us the power and ability to be healed so we can more clearly hear His voice. So what’s next? Welp. […]
 
Shirin lafiya jari ce tare da Umaymah Sani Abdulmumin ya duba illar cin naman biri da sauran namun daji ga lafiyar dan adam sakamakon bular cutar kyandar biri da ke barazana ga rayuwar al'ummar Najeriya.
 
A
All (Ijtimahs And Jummah transmissions)
 
 
F
FAIZAN-E-AULIYA ALLAH Radio HK
 
 
H
Hope Presbyterian Church - Sermons
 
Read 2Kings 5 Lic. Tom VanMaanen was preaching for HOPE today. This message focused on missions, with an emphasis on having a big perception of God and small perspective of man. We heard how God's grace works in the small details of circumstances, and marvelously to save those who are more evidently unworthy. Namaan is healed and receives grace ...…
 
A
Anything But Bollywood
 
In this first episode of Anything But Bollywood, Neha RT will be talking to indie director and producer Q, renowned for his films "Gandu", "Tasher Desh" and "Brahman Naman". 01.25 - Early days / Major influences 12.37 - Pitching / "Le Pocha" + "Love In India" 16.24 - "Gandu" 25.54 - "Tasher Desh" 31.58 - Artist and Identity / CBFC 42.06 - Distr ...…
 
SUPERASIS INDAHOUSE-RADIOSHOW #41: Nuevas Tendencias y Vanguardia Electronic Music, Neo Psycodelic, Synth & IndiePop, Grime, Leftfield, Indie Dance, Underground House, Nu Disco, Alternative, Funky House, Jackin', Dance Club, Trap, un viaje a traves del Innovador actual Mundo y del Universo creativo 2017, presentado por Superasis DJ desde Radio ...…
 
DAVID GAUSA presents SUTIL SENSATIONS PLAYLIST JUNE 15th 2017 / 15 JUNIO 2017 L'Tric 'The Way You Are' (Tom Staar Remix) - Neon Tom Staar 'Drift' - Size Oliver Heldens 'Ibiza 77 (Can You Feel It)' - Heldeep Duke Dumont & Gorgon City 'Real Life' - Virgin EMI/Astralwerks Rui 'Feel Alright' - Wall Kid Crème & Jolyon Petch feat. Sian Evansft 'Boy I ...…
 
T
The Morning Rush Top 10 - Monster RX93.1
 
With Chico, Gino & RicaSa mga magda-download, medyo higher Hz/ quality audio napili ko so the file conversion ended up 81MB from the usual 17-20MB file/ ep. (pero mas clear audio naman sya)
 
H
Hot Off the Press Podcast
 
On this episode of “Hot off the Press” Chef Pete broadcasts from the Deep Fried Studio at the Container Yard in downtown Mobile, Ala., where he and local legend and catering king Alec Naman talk about food, family, and his journey from opening a gourmet shop to becoming the Gulf Coast’s premier caterer. With over 25 years of experience in the i ...…
 
Episode #045 of the H.Q.H Podcast, showcasing the best Progressive, Deep & Tech House releases of the month.H.Q.H Tracklist:1. Zen Freeman – Stars feat. Macy Grey2. Hifi Sean – Testify feat. Crystal Waters (Superchumbo Dub)3. Stones & Namazi – The Truth4. Sam Koxx & Klaaze – Push5. Michael Woods – Legato6. Matt Fax – Circles7. CYA – Mistakes8. ...…
 
L
Listooder Youth Fellowship
 
It was an absolute pleasure to welcome back former Listooder leader, James Greer, who brought an interesting subject considering the hinges and pivots of life. Beginning with a classic 'sword-drill', with verses from the Bible all featuring the little word but, James considered some major hinges of Scripture upon which some great Biblical truth ...…
 
L
Listooder Youth Fellowship
 
It was an absolute pleasure to welcome back former Listooder leader, James Greer, who brought an interesting subject considering the hinges and pivots of life. Beginning with a classic 'sword-drill', with verses from the Bible all featuring the little word but, James considered some major hinges of Scripture upon which some great Biblical truth ...…
 
J
Just Kickin' It Pod
 
Scott Donnelly is a Technical Advisor for US Soccer charged with identifying and developing talent in the NorthEast region. Scott is also an assistant coach for the U18 Men's National Team under Omid Namazi, a former guest of the show. Scott was the Head Coach of Southern-Illinois at Edwardsville (SIUE), a NCAA Division 1 Program prior to leavi ...…
 
S
Serbsican Sessions
 
Welcome back to Serbsican Sessions, episode 004! This month we bring you some grooving new house music, an old school Revive track, and a little change up! Make sure to follow us on mixcloud.com/serbsican where you can also catch our show every month! Track List - 1. The Drums (Din Daa Daa) (Original Mix) - Claptone ft George Kranz 2. Same Man ...…
 
F
Freethought Radio
 
The Ten Commandments at a Pennsylvania high school is finally moved! An Arkansas school district considers dropping prayer after FFRF complains. We celebrate Gloria Steinem's birthday by hearing part of her speech about the "taliban" in politics and Catholic bishops' opposition to women's rights. Staff attorney Sam Grover tells us about FFRF's ...…
 
GUEST MIX 004! Here's the fourth installment of my 'guest mix' series, where I bring you exclusive podcasts from some of my favorite DJs and up-and-coming producers. This edition comes from Philip Grasso and Russ Rich, two San Francisco-based DJs who've recently joined forces as Grasso + Rich. The energy between the two best friends is infectio ...…
 
S
Summit Sessions
 
Click the "donate" button above to contribute to the show! Just $1 per episode will give you access to all sorts of content unavailable to the general public, or go to:www.patreon.com/brianbacchusto donate.Brian BacchusAlex Niggemann ft. The Shadow Self - HurricaneRondo Mo - Overflow (Theo Kottis Remix)Masaya - Borderline {Johannes Brecht Editi ...…
 
V
Victor Porfidio Presents Fly High Sessions
 
Victor Porfidio's Fly High Sessions is a weekly radio show that features the best of the best in Electronic Dance Music as well as special guest mixes. 1 - Sevag - Halaya 2 - Sunnery James & Ryan Marciano - Love On Drums of Tobago 3 - Chambray - Clear 4 - Justin Martin, Femme – Hello Clouds 5 - David Tort & Robbie Rivera – My House 6 - Abel Ram ...…
 
Update: About 3 weeks after our interview with Mr. Mon Ibrahim, he was appointed as the new Undersecretary of the DICT last March 13, 2017. Congrats USec. Mon! Freelancing changes lives and perspectives. Majority of us in the community, that includes all of you Freelance Blend podcast listeners and readers, are lucky enough to have […]…
 
S
Sister Bliss In Session
 
This week on In Session Sister Bliss Joins Alex Niggemann for the Not Going Home section and also theres music from the likes of Icarus, Franky Rizardo, Just Her and many more.. Tracklist: Icarus - King Kong Yuksek - Live Alone Oma Nata - Alone Together Franky Rizardo - The Block Josh Butler & Bontan - Call You Back Son Of 8 - I Found You ( Tuf ...…
 
M
Monster RX93.1's Official Podcast Channel
 
With Chico & Gino
 
S
Straight Facts W/ Naman Kad
 
i talk about why i hate restaurants.
 
Speed
Series preference
1x
1x
Volume
100%
/

Google login Twitter login Classic login