Artin public
[search 0]
More

Download the App!

show episodes
 
Në vazhdën e serisë së ligjëratave rreth ‘Artit të komunikimit’ hoxha i nderuar Ahmed Kalaja jep këshilla dhe udhëzime të shoqëruara me shembuj, të cilat çojnë drejt një familje të lumtur ku njihen dhe respektohen të drejtat bashkëshortore. Në masë të madhe këto këshilla lidhen me artin e komunikimit ndërmjet njerëzve dhe rezultojnë me lumturi dhe harmoni në familje.
 
MoxieCast is THE show to add more feel-good to your day. Dr. Mandy Lehto, coach, writer and speaker, brings you unique and actionable ways to get more purpose, peace and awareness of what’s possible when we disable auto-pilot and start living on purpose.
 
Tempulli i Shëndetit, një rubrikë e Radio “Ejani” sjell për dëgjuesin shqiptar metodat dhe praktikat e Mjekësisë 5000-vjeçare Kineze, përfshi artin kinez të masazhit, akupunkturën, hedhjen e kupave, barnat e lashta, konceptet e yin-yang, meridianët, këshilla si të mposhtim sëmundjet dhe sugjerimet e mjekëve kinezë. Në këtë format sjellim dhe këshilla mbi ushqimet, zbulimet me të fundit shkencore për shëndetin si dhe sugjerime për parandalimin e sëmundjeve.
 
Loading …
show series
 
Because duct tape isn't an option...I've created an episode to help you handle a challenging boss. Today's guest is Parissa Behnia, formerly a challenging boss herself, who now specialises in working with what she calls 3D leaders (difficult, dismissive and divisive). She shares three strategies for you to try next time you're about to lose your sh…
 
Excuses are always available. And yet there are people who just go for it in life. They have a spark about them. A knack of creating a big, juicy life, not just reacting to a never-ending to-do list. Danusia Malina-Derben, is one such woman. She's an entrepreneur, academic, and organizational behavior and development expert. Oh, and she's a mum of …
 
As the world grapples with Covid-19, deep presence and the ability to create a sense of calm and groundedness feel more important than ever in leadership. I'm not just talking about VIP's in the business world. I'm talking about self-leadership too. Today's guest says a leader is someone entrusted with holding the heart of an endeavour or a family.…
 
Ever run yourself ragged hosting a party, and yet DECLINED offers of help (while seething silently)? Or maybe you agreed to watch a friend's gaggle of unruly kids for the weekend (while your own bandwidth and energy were already non-existent), and yet declined her offer to reciprocate next weekend. You have a huge portal for giving, and a teeny pin…
 
Ever feel like your relationship with pleasure, sensuality and the feminine is a bit of a Rubik’s cube? For years, I heard the phrase “get out of your head and into your body,” and never really understood it. I mean, duh, where else would I be? I clearly had a lot to learn… Today’s guest is Alexis Artin, owner of a globally renowned female empowerm…
 
Today's guest craves failure (not chocolate like the rest of us). Most people will run a mile to avoid failing and looking bad, lest folks point and laugh. Not Dr. Erin Baker. She's a leadership coach with a PhD in social psychology. In her previous career, Erin held senior roles at Microsoft and Facebook (READ: lots of pressure to perform and get …
 
I first met Harriet Minter when she was giving a talk at the Festival of Doers this summer. One of her lines stuck with me as she described her career path: "Proceed until apprehended." I knew straightaway that I wanted her on the podcast. Harriet is a woman who understands that if you want something, no one is coming to present the object (person/…
 
Wolves don't go around worrying about how many wolf things they got done today. They're into being, not doing. They're not over-identified with their output. They also don't cling to old hurts forever. They remember, but they move on. For these and other reasons, wolves are brilliant teachers for humankind. And if we want to continue as a sustainab…
 
Today we're talking adrenal fatigue and burnout with Susi Hately, yoga teacher, burnout expert, and registered kinesiologist. Though she's knowledgeable and friendly, she says her burnout clients don't seek her out willingly. In fact, she's often a last resort. Many of her clients are driven, successful people in their 40s and 50s who have hit the …
 
Pranvera është stina e lulëzimit. Mjekësia kineze thotë se trupi ynë ndikohet nga kushtet e mjedisit dhe kjo është më se e vërtetë gjatë ndryshimeve sezonale. Klima e ndryshme na ndikon në organe të ndryshme të trupit. Gjatë stinës së pranverës kushtojini më shumë rëndësi mushkërive dhe mëlçisë. Mushkëria dhe imuniteti Mushkëria është i vetmi organ…
 
Me jetëgjatësi kuptojmë jo vetëm një jetë më të gjatë, por edhe më cilësore. Sot në Kinë numri i popullsisë së plakur është rritur, gjë që ka sjellë në fokus metodat e përmirësimit të shëndetit. Në këtë artikull, do të flasim pikërisht për përvojat e shëndetshme të të moshuarve në moshë të madhe, tha profesori i spitalit Xiangtan, Luo Xuehong. Sekr…
 
Trupi ka nevojë për hekur për të prodhuar hemoglobinën. Trupi mund ta ketë më lehtë të thithë hekurin nga mishi se sa nga perimet ose ushqime të tjera. Për të trajtuar aneminë, mjeku mund të sugjerojë konsumin e një sasie më të lartë mishi, sidomos mish i kuq (mish lope apo mëlçi), si dhe pule, gjeldeti, mish derri, peshk. Spinaq dhe perimet të tje…
 
Në kohën e lindjes së fëmijës së dytë, mënyra e dhënies së dashurisë për fëmijët është një mësim i nevojshëm për çdo familje. Tani, më shumë nëna kineze janë më të prirura drejt lindjes së fëmijës së dytë. Ndryshe nga lindja e fëmijës së parë, kur nëna nuk kishte përvojë, lindja e fëmijës së dytë është më e lehtë, por dalin disa probleme të reja si…
 
Vitet e fundit po shtohet numri i njerëzve që mbajnë kafshë shtëpiake. Sipas një studimi në vitin 2015, në Kinë ekzistojnë të paktën 100 milionë kafshë shtëpiake që rriten nga familje apo individë. Kafshët shtëpiake janë shoqëruese të ngushta të njeriut, veçanërisht për të moshuarit. Në kohët e sotme, kafsha shtëpiake është bërë një anëtare e pashm…
 
Përqafimi është një nga gjërat më të mahnitshme që mund t'ia dhurojmë një personi. Përqafimi është në thelb një formë e terapisë. Kur ne pranojmë përqafime, ne kemi ndjenjën e komoditetit, kujdesit, dashurisë, kuptimit dhe shumë ndjenjave tjera të papërshkrueshme. Duke pasur këtë parasysh, a nuk do të pajtoheshit se duke u përqafuar çdo ditë do të …
 
Me zhvillimin ekonomiko-shoqëror dhe përparimin tekniko-shkencor, ritmi i jetës sonë është bërë më i shpejtë. Flemë më vonë dhe punojmë natën, përgjumemi ditën, këto fenomene janë bërë të zakonshme ke shumica. Por, a e dini se kjo mënyrë e jetës mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tonë, veçanërisht sistemin imunitar dhe funksionet e tij ? Sipas st…
 
Në Mjekësinë Tradicionale Kineze (MTK), disa njerëz jetojnë me formulën bimore kineze të njohur si "xiao yao wan" për përmirësimin e humorit, pakësimin e stresit dhe për një sërë sëmundjesh të tjera. Kjo formulë bimore përmban një varietet bimësh dhe e gjejmë në forma të ndryshme. Kjo formulë bimore përmban bimët si: 1.Bupleurum që përdoret për inf…
 
Në ndeshjen finale të vitit 2018 të lojërave në internet "League of Legends", që u zhvillua në Incheon të Koresë së Jugut, skuadra kineze "IG" mundi ekipin kundërshtar "FNC", duke u shpallur kampione bote e "League of Legends". Anëtarët e ekipit "IG", që ishin papëlqyer nga brezi i vjetër për shkak të luajtjes së lojërave në internet, u bënë heronj…
 
Një nënë nga ShBA-ja shprehet se ka vuajtur nga dhimbjet e mesit për një kohë të gjatë, përfshi dhimbjen e shpatullave dhe nervin shiatik pasi solli në jetë fëmijën e saj të parë. "Kisha dëgjuar më parë për akupunkturën, por asnjëherë nuk e vrava mendjen se për çfarë mund të shërbente ajo konkretisht e jo më të besoja se do më shpëtonte. Kur nisi t…
 
Avokado quhet ndryshe edhe dardhë aligatori dhe është një pemë e përhapur në Karaibe, Meksikë, Amerikën Jugore dhe atë Qendrore. Ky frut ka pak a shumë formën e një veze ose të një dardhe, zakonisht me përmasat e një dardhe ka një lëkurë të ndritshme në ngjyrë të gjelbër në kafe. Ai ka një përmbajtje më të lartë yndyrore se sa frutat e tjera dhe ës…
 
Shumë familje zhyten në dëshpërim për shkak të prekjes së një prej familjarëve nga kanceri. Specialistët e shëndetit thonë se në fakt, shumë lloje kancerësh janë vetëm sëmundje kronike. Pas prekjes nga kanceri, nëse pacientët mund ta përballojnë këtë sëmundje me optimizëm dhe të marrin masa të duhura mjekësore, ata mund të bëjnë një jetë normale. N…
 
You lie to yourself. We all do. You do things you don't really want to do, then resent it. Agreeing to things (especially if they're far in the future), means you don't hurt someone's feelings in the moment. You get to avoid the awkward conversation where you say 'No.' Then the occasion comes and you face palm, asking yourself, 'Why did I say yes t…
 
Mungesa e disa baktereve specifike te zorrët mund të jetë shkak për çrregullime depresive tek individët, sipas studimit të botuar në revistën "Nature Microbiology" që përfshinte dy mostra prej mbi 1 000 individë të ekzaminuar. Udhëhequr nga Jeroen Raes e VIB-KU Leuven, në Belgjikë, studimi gjeti se dy lloje të baktereve, Coprococcus dhe Dialister, …
 
Kocka është një nga organet më të forta të trupit tonë me funksione shumë të rëndësishme, si stërvitje, mbështetje dhe mbrojtje e trupit, rezerva mineralesh etj. Palca e kockës ka funksionin e prodhimit të gjakut. Rritja dhe zhvillimi i shëndetshëm i kockave luan rol të rëndësishëm për tërë jetën. Kockat e fëmijës rriten në mënyrë aktive Trupi i fë…
 
Duhet t'i kushtojmë vëmendje të madhe cilësisë dhe gjatësisë së jetës. Themi lamtumirë në mënyrë të lehtë "Kam shumë dhimbje në tërë trupin, kur pi ujë mund ta ndiej dhimbjen nga gryka deri në stomak. Më bëni edhe një qetësues me Dolantin, dua të fle gjumë." Kur mjekët kontrollojnë pacientët e torturuar nga dhimbjet, mund të dëgjojnë shpesh këto fj…
 
Lumturia. Është diçka që të gjithë e duam. Por çfarë është saktësisht lumturia? A mund ta përshkruajmë me një fjali? Nëse nuk jeni të sigurt për përcaktimin e saktë të lumturisë, nuk jeni të vetmit. Shumë filozofë kanë ide shumë të ndryshme për atë që është lumturia dhe si mund të arrihet. Dëshironi të kuptoni se si filozofët e ndryshëm përcaktojnë…
 
Në faqen e internetit është përhapur një pyetje shumë e preferuar: "Kur disa persona kthehen në shtëpi pas pune, përse qëndrojnë vetëm në makinë për një kohë të gjatë?" Një nga përgjigjet e vlerësuara shumë është se: "Në shumë raste, nuk dua të zbres nga makina, pasi më pret një moment kur duhet të përballoj të tjerët: kur largohem nga makina, do t…
 
Përdorimi i çajit, veçanërisht në këtë periudhë të vitit, është shtuar shumë. Madje, thuhet se po shikohet një përhapje akoma më e gjerë, qoftë në shtëpi, ashtu edhe në punë, saqë kafeja po shikohet me një tjetër "sy". Çfarë duhet të dimë për çajin Ka shumë arsye përse ne e shijojmë shumë një filxhan çaji: mund të na pëlqejë aroma, ngrohtësia që pë…
 
Mbajtësit e një karte krediti shndërrohen në njerëz me borxhe Xiao Lu është një 30 vjeçar i cili para disa vitesh hapi kompaninë e tij. Me përhapjen e përdorimit të kartës së kreditit, Xiao Lu u bë një mbajtës i saj dhe nisi të blinte pa kriter nëpër qendra tregtare se ftonte miqtë për dreka-darka. Më vonë, me zhvillimin e biznesit të tij, Xiao Lu …
 
Filloni ditën tuaj me këtë frut, qoftë duke e konsumuar atë të freskët apo në formë lëngu, pasi kështu lehtësoni funksionimin e trurit, duke e bërë mangon një aleat të vlefshëm, sidomos për ata që duhet të shfrytëzojnë në maksimum kapacitetet e tyre krijuese. Keni parasysh shprehjen e famshme : "Një mollë në ditë mban larg mjekun"? Rikujtojeni këtë…
 
Nga ushqimi te mendimet. Frutat dhe zarzavatet. Miti për vajin e ullirit Ushqimet që i bëjnë dëm organizimit. Jo vitamineve dhe suplementeve..... Të gjitha studimet kanë arritur në konkluzionet që duhet të largohemi nga produktet shtazore, mishi, me përjashtim të peshkut, burimeve të yndyrnave. Duke konsumuar mish, produktet e qumështit nga burime …
 
Kohët e fundit, një derrkuc u bë shumë i preferuar për fëmijët kinezë. Emri i tij është "Peppa" dhe është personazh i një filmi vizatimor në gjuhën angleze "Peppa Pig" për fëmijët parashkollor. Në këtë film tregohet historia mes "Peppa Pig"-ut dhe familjarëve të tij, të cilat janë shumë interesante dhe me shumë moral. Ky film shfaq konceptin tradic…
 
A ju krruhen gjinjtë? Lëkura e thatë, ekzema, psoriaza ose infeksionet mykotike mund të jenë shkaqet. Duke përdorur një krem të mire kundër lëkurës së thatë apo ekzemës mund të lehtësohen të krruarat. Po ashtu kur laheni në vaskë nëse shtoni një filxhan bollgur mund t'ju ndihmojë me psiroazën. Mastitis dhe sëmundja Paget e gjirit (një lloj kanceri)…
 
Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin. Imunoterapia është një metodë që e ndihmon pacientin të luftojë kancerin përmes sistemit të mbrojtjes natyrore të trupit. Kjo metodë është shpresëdhënëse dhe ka dhënë rezultate, por nuk është funksionale për të gjithë. Më 17 prill, profesori i Spital…
 
Në krahasim me të rinjtë, meshkujt e moshës së tretë kanë karakteristika dhe kërkesa të ndryshme psikologjike, të cilat shfaqen në disa fusha si: Dobësimi i aftësive të shqisave: aftësitë e shqisave të të parit, të dëgjuarit, të shijuarit, të nuhaturit etj, dobësohen. Ulja e dëgjimit do të ndikojë në komunikimin me të tjerër dhe mund të shkaktojë m…
 
Çfarë po shtojnë në dietat e tyre nënat e reja të Hollivudit për të ndaluar shfaqjen e depresionit të paslindjes? Jo nuk janë mollët as portokajt; por placenta e tyre! Dy muaj më parë bashkëshortja e këngëtarit të suksesshëm John Legend, modelja e njohur Crissy Teigen habiti të gjithë kur pranoi se kishte ngrënë placentën e saj pasi solli në jetë f…
 
Lëngu i portokallit është një domosdoshmëri për gratë shtatzëna në dietën e tyre. Një gotë në mëngjes me lëng portokalli mund të japë një sasi të mirë të vitaminës C që rrit imunitetin tuaj, ju mbron nga radikalet e lira, dhe rrit përthithjen e hekurit, së bashku me një mori e antioksidantësh të tjerë. Lëngu i portokallit përmban gjithashtu folate …
 
Burrat e moshës së mesme janë vlerësuar gjithmonë me këto karakteristika: burrë i fortë me shumë energji, të suksesshëm në karrierë dhe përvojë të pasur shoqërore. Në shoqëri ose familje, meshkujt e moshës së mesme janë një forcë e vërtetë mbështetëse. Megjithatë kjo është edhe një periudhë shumë e ndjeshme pasi në këtë moshë birrat përballen me sh…
 
In 2016, singer-songwriter Monique DeBose was diagnosed with a tumour. She did something deeply creative after that. She dialogued with it. She asked what it wanted to teach her. It replied, "You need to be expressing authentically in a way that really has you be fulfilled.” So she asked herself, “What am I really not saying in the world that I nee…
 
Thuhet se floku është gjysma e bukurisë, por kur ai është i shëndetshëm dhe me shkëlqim. Nëse floku do të na bjerë shumë do të përballemi me presion të madh për humbjen e bukurisë. Nga vjen rënia e flokëve? Sipas të dhënave të fundit rreth 250 milionë kinezë, mes të cilëve 130 meshkuj dhe 120 femra përballen me rënien e flokut. Ky numër po shtohet …
 
Gjithnjë e më shumë njerëz jashtë Kinës po e njohin Mjekësinë Tradicionale Kineze (MTK), këtë metodë të lashtë mijëravjeçare. Në Spanjë, për shembull, akupunktura kineze është një urë në rritje që lidh dy vendet. Spanja është një nga vendet e para në Europë që i hapi dyert MTK-së. Në vitet 1980, mjekësia kineze u fut në disa universitete të vendeve…
 
Pirja e alkoolit në mënyrë të moderuar, është më e dëmshme nga sa mendohej më parë, sipas një studimi të ri që arrin në përfundimin, se nuk ekziston një nivel "i sigurtë" i konsumit të alkoolit. Studimi gjithëpërfshirës, i cili analizoi informacionin nga miliona njerëz në pothuajse 200 vende, zbuloi se alkooli është i lidhur me rreth 3 milionë vdek…
 
Stina e dimrit kërkon një përkujdesje të veçantë ndaj shëndetit për shkak të temperaturave të ulëta. Në dimër organizmi ynë ka nevojë për kujdes të brendshme (ndjenjat ushqimet etj), por edhe për një kujdes të jashtëm si për lëkurën, flokët etj. 1. Flini gjumë mjaftueshëm Gjumi luan një rol shumë të rëndësishëm për shëndetin pasi gjatë tij, truri d…
 
Më 28 nëntor, në kryeqytetin e Mauricit, Port Louis, u organizua konferenca e 13-të e Komisionit të Përhershëm të Qeverive për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale pranë UNESCO-s(Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara). Drejtuesi i konferencës, ministri i Arteve dhe Kulturës të Republikës së Mauricit Prithvira…
 
Sigurisht, nëse ulim konsumin e kalorive që konsumojmë ose duke mos ngrënë asgjë do të humbasim peshë shpejt, por nëse agjëroni do të habiteni sa shpejt do të rrëzoni kilet e tepërta dhe se si trupi juaj do të ndihet më i relaksuar dhe më i fortë. Të gjithë ne agjërojmë, çdo natë gjatë gjumit. Disa njerëz vendosin të agjërojnë për arsye shpirtërore…
 
Roma mbajti më 17 nëntor Konferencën e 15-të Ndërkombëtare të Mjekësisë Kineze. Tema e kësaj here është "Bota e Mjekësisë kineze dhe MTK-ja në mbarë botën----ndërtimi i një bashkësie fatesh të përbashkët të shëndetit të popullatës". Në konferencën dyditore morën pjesë qindra specialistë të mjekësisë kineze nga 31 vende dhe rajone të botës dhe disku…
 
Duke mos pasur dhembje, gruaja shtatzënë është shumë më e relaksuar, është më bashkëpunuese dhe procesi i lindjes realizohet në kushte shumë më të favorshme si për nënën, për beben e gjithashtu edhe për stafin gjinekologjik që udhëheq lindjen. Për këtë, Kina do të nisë një program pilot që synon lindje natyrale pa dhimbje me ilaçe për të ulur ndjes…
 
Nga 6 deri më 8 nëntor, në qytetin Huizhou të provincës Guangdong, u organizua Konferenca e 5-të e Shkencës së Mjekësisë Tradicionale Kineze. Në të morën pjesë 3 fituesit e Çmimit Nobel, 12 anëtarë të Akademisë Kineze të Shkencave, mbi 10 specialistë të MTK-së, mjekë të njohur tradicionalë kinezë dhe shumë specialistë. Mjekësia dhe barnat tradicion…
 
Loading …

Quick Reference Guide

Copyright 2020 | Sitemap | Privacy Policy | Terms of Service
Google login Twitter login Classic login