Best si podcasts we could find (Updated March 2018)
Related podcasts: Religion Islamic Education Sports Awon Hit Sports Illustrated Funny Society Music Ramazanit? Igbagbo Awọn Esin Nipa Jonnessey Marian Boba College Law  
Si public [search 0]
show episodes
 
O
Open Floor: SI's NBA Show
Weekly+
 
Hosted by Andrew Sharp and Ben Golliver, SI’s Open Floor podcast brings you breakdowns of the biggest news, moves and more from around the NBA.
 
T
The SI Vault Podcast
Monthly
 
For over sixty years, Sports Illustrated has built a peerless archive of sports journalism, and now, host and SI editor Ted Keith cracks opens the vault, with the writers who wrote those classic stories as our guides. First, Ted interviews authors like Buzz Bissinger, Jack McCallum, and his own dad, SI alum Larry Keith, about their iconic work in the magazine, and then he delivers a reading for our audience to enjoy. On The SI Vault, Sports Illustrated's 60+ years of sports history comes alive.
 
O
Ollie & Si
Weekly
 
RADIO PODCAST OF THE YEAR 2017 - BRITISH PODCAST AWARDS (Bronze) Ollie & Si are best mates with unique insights on the world we live in. Join them for the last 7 days on Planet Earth, some feel good stories and side dish of brain food. It's the news...like you've never heard before.
 
S
SI Media Podcast With Richard Deitsch
 
Welcome to the SI Media Podcast with Richard Deitsch. In this podcast, which will be published weekly, Deitsch will interview members of the sports media about their work, and interesting people about the sports media. Follow Richard at http://twitter.com/richarddeitsch.
 
S
Si Sutton's Deep Soulful House & US Garage Podcast
 
US Garage & Deep Soulful House
 
O
On The Clock: SI’s NFL Draft Podcast
 
NFL draft season never ends at SI.com. Stay on the pulse with all the latest news and analysis from SI.com draft expert Chris Burke as he breaks down the top players with coaches, beat writers and other draft analysts.
 
H
Hit Hit In The Mix cu Boba si Jonnessey
 
Amatorii de mixuri si remixuri vor avea un show in plus de ascultat. Marian Boba & DJ Jonnessey intra in studio, la platane si microfoane, si-ti aduc pe frecvente Hit Hit In The Mix! O emisiune de hituri mixate, care-ti va face zilele de weekend mai frumoase. Numarul de telefon pentru dedicatii prin sms sau pe whats app este 0722 20 60 20 Asculta-i pe baieti in fiecare weekend, de vineri pana duminica, de la 19 la 22!
 
O
Open Floor: SI's NBA Podcast
Weekly
 
Hosted by Andrew Sharp and Ben Golliver, SI’s Open Floor podcast brings you breakdowns of the biggest news, moves and more from around the NBA.
 
D
Draft Season: SI's NFL draft miniseries
 
Think about the toughest job interview you’ve ever had. Now imagine that interview was monitored by more than 30 million people worldwide, and involved, somehow, being measured and judged in your underwear. For hundreds of 20- to 22-year-olds every spring, this is an unblinkingly natural part of vying for a roster spot in the NFL. Every week SI’s Draft Season will take you behind the scenes of this crazy and fascinating world of the NFL draft.
 
C
Changed By Grace (SI 12)
Weekly+
 
Audios from the 2012 IBCD Summer Institute
 
T
Tourney Talk: SI’s NCAA tournament podcast
 
Sports Illustrated's David Gardner and Ted Keith break down the action throughout the NCAA tournament.
 
S
Si ta shfrytëzojmë kohën
Daily+
 
Koha është një begati prej begative më të rëndësishme që i posedon myslimani. Jeta dhe puna e tij janë të lidhur ngushtë me të. Këtë begati duhet që ta njohim, ta kuptojmë rëndësinë e saj dhe ta shfrytëzojmë si është më së miri. Kjo ligjëratë sjell shembuj të gjallë nga të parët tanë se si ata e kuptuan e shfrytëzuan dhe më pas triumfuan në synimet e tyre në këtë dhe botën tjetër.
 
S
SI Fantasy Football
Monthly+
 
Michael Beller of Sports Illustrated dives into the sprawling universe of fantasy football. You'll laugh, you'll learn something, and, most importantly, you'll get the edge you need to win your league.
 
S
SI Media Podcast With Richard Deitsch
 
Welcome to the SI Media Podcast with Richard Deitsch. In this podcast, which will be published weekly, Deitsch will interview members of the sports media about their work, and interesting people about the sports media. Follow Richard at http://twitter.com/richarddeitsch.
 
O
OAMENI SI VORBE
Monthly+
 
INTRO
 
S
Si ‘Cast
Monthly
 
Fortnightly recordings about tech, design and everything inbetween by Si Jobling.Each show presents thoughts and reviews of topical matters from the scene plus some entertainment recommendations from the man himself.
 
S
Si' Westbrooks
Daily+
 
I can find beauty in just about anything! 💕
 
S
Si e trajtuan gjeneratat e para Kuranin
 
Muaji i Ramazanit është muaj në të cilin ka zbritur Kurani për të qenë udhëzim dhe dritë për njerëzit. Në këtë ligjëratë hoxha i nderuar Ekrem Avdiu flet se si gjeneratat e para e trajtuan Kuranin dhe se si ata e arritën krenarinë, lumturinë dhe u bënë shembull për të gjithë myslimanët pas tyre, duke ia dhënë Kuranit një pozitë të posaçme në jetën dhe veprën e tyre.
 
T
Tennis Podcast with Jon Wertheim
 
SI.com is the league leader in original in-depth coverage of professional, local, college and international sports. And we're updated continuously, delivering the level of rich in-depth coverage Sports Illustrated fans demand, at the speed of CNN.
 
G
G R O O V I S S I M O . FM
Daily+
 
Streaming a selective playlist of Lounge, Chill Out, Smooth Hip Hop, Nu-Jazz, Bossa Nova, Trip Hop, Deep Electronica, D'nB, Dub, Ambient Waves and Downtempo Grooves. Tune in @ http://groovissimo.tumblr.com/
 
S
Si Frater's Rejuve Radio Show Podcast
 
Si Frater's Rejuve Radio Show on OSN Radio. 2nd SATURDAY of every month 7-9pm (BST) http://www.osn.fm
 
R
Ritratti (o si muore)
Monthly+
 
Ritratti (o si muore) è il poema epico di Suoni Quotidiani che entra a gamba tesa nel dibattito sulle celebrazione per il 150° anniversario de L’unità d’Italia. Sarà una galleria di audio documentari di persone che in Italia ci consumano la propria quotidianità.
 
Y
Y si podcast
Weekly
 
comedy
 
D
DJ Si Edwards' Podcast
Daily+
 
 
M
Miss D's Luna Si
Monthly+
 
Socialite Miss D shares humorous & intimate stories of her eccentric lifestyle. http://www.MissDsLunaSi.com/ - https://www.facebook.com/MissDsLunaSi - https://twitter.com/MissDsLunaSi
 
S
Si ta kryejmë Haxhin?
Daily+
 
Si ta kryejmë Haxhin?Cilat janë dispozitat kryesore të Haxhit?Kë duhet ta kemi shembull gjatë kryerjes së Haxhit?Për këto dhe pyetje të tjera do të gjeni përgjigje në këtë hytbe të mbajtur nga hoxha i nderuar Ferid Selimi i cili sqaron gjithashtu kuptimet e larta të cilat i përmbajnë ritet e shtyllës së pestë të Islamit – Haxhit.
 
S
Si t’i shërbejmë Islamit
Daily+
 
Njeriu duhet të jetë falënderues ndaj Allahut për të mirat ndaj Tij e sidomos që e ka larguar nga devijimi në udhëzim. Falënderimi dikton të jemi në shërbim të Islamit, ku me fjalë dhe vepër, do t’ua komunikojmë të tjerëve Islamin dhe mirësitë e tij. E kjo është edhe porosia e kësaj ligjërate.
 
L
Living in S I N
Rare
 
 
N
Nini Igbagbo si Ojo Ikehin
Daily+
 
Olubanisoro se alaye lekunrere ohun ti a npe ni Ojo Ikehin ati awon orisirisi oruko ti Olohun Allah fun un ninu Alukuraani, Olubanisoro si tun se alaye awon nkan ti Ojo Igbehin ko sinu.
 
E
E si te mos ta duam Pejgamberin (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem)?
 
Karikaturat famëkeqe pikëlluan zemrën e çdo myslimani dhe njollosën çdo parim të lirisë së shprehjes por, tërë kjo vetëm se e shtoi dashurinë e myslimanëve ndaj Pejgamberit (paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të). E si mos ta duam atë që Allahu e lartësoi me virtytet dhe cilësitë më të mira. E kjo është edhe esenca e ligjëratës së hoxhës së nderuar Bledar Haxhiu.
 
U
Unang Sugilanon gikan sa Librong 'Larawan': Si Amboy, ang Palahubog by RAMA, Vicente
 
Sugilanon nga gisuwat ni Senador Vicente Rama bahin kang Amboy nga palahubog, ug ang iyang pamahala nga kinabuhi tungod sa iyang pagkapalahubog. Kini ay una nga istorya sa daghan nga nahabutang na istorya sa librong 'Larawan'. (Summary by April Gonzales)
 
A
Atẹgun sise lọ si ọdọ Ọlọhun Allah
 
Koko ibanisọrọ yii ni: (i) Itumọ atẹgun sise lọ si ọdọ Ọlọhun (ii) Awọn ọna ti a ngba se atẹgun lati wa oore ni ọdọ Ọlọhun. (iii) Awọn gbolohun ti o lẹtọ ti Musulumi fi le se atẹgun lọ si ọdọ Ọlọhun.
 
A
Awọn Ojuse Musulumi si ara wọn
Daily+
 
Ibanisọrọ yii sọ daradara ti o yẹ ki o maa ti ọwọ musulumi kan jade si ọdọ musulumi keji ati awọn aburu ti o yẹ ki wọn maa le jina si ara wọn.
 
S
S-I-A Films Video Podcast
Rare
 
S-I-A Films - Independent Filmmakers in the East Midlands
 
D
Dave and Si do a Podcast
Weekly
 
A rose-tinted, nostalgic look at Horror and Sci-Fi movies from the 1980s and 1990s.
 
S
Si te pergatitemi per muajin e Ramazanit?
 
Allahu ka veçuar muajin e Ramazanit nga muajt e tjerë dhe i ka dhënë pozitë të posaçme. Në këtë ligjëratë hoxha i nderuar Enes Goga sqaron për vlerën dhe përgatitjen për këtë muaj fisnik duke iu drejtuar me këtë shtresave të ndryshme të shoqërisë.
 
S
Si te bejme haxh te pranuar
Daily+
 
Përmes kësaj ligjërate hoxha i nderuar Bekir Halimi sqaron diç prej vlerës së haxhit si dhe hapat dhe veprat të cilave duhet t’iu përmbahet haxhiu për tu pranuar haxhi prej tij.
 
N
Naipako ba sa Krus si Hesus
Daily+
 
Si Hesus ay hindi namatay at hindi naipako sa Krus
 
S
Si të përgatitemi për dhjetë netët e fundit të Ramazanit?
 
Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit janë të bekuara dhe të zgjedhura nga ana e Allahut të lartësuar. Mjafton që në to është nata e Kadrit e cila është më me vlerë se sa një mijë muaj. Si ta kuptojmë këtë përzgjedhje dhe si të përgatitemi për të na tregon përmes kësaj ligjërate hoxha i nderuar Enis Rama.
 
A
Awon Alaye Esin Nipa Igbagbo si Ayanmon (Kadara)
 
Idanileko yi so nipa awon nkan wonyi:(1) Itumo Ayanmo. (2) Gbigba ayanmo ni ododo je okan ninu awon origun igbagbo. (3) Olohun ti O da awa eda ni O da awon ohun ti a n se ni ise. (4) Awon ipele Ayanmo. (5) Ninu awon idi ti Olohun fi se Ayanmo ni ohun asiri ati ipamo.
 
W
Wo pe se Nyame si dan ma wo ewu ɔsorohimanmu ?
 
• Kasamu : Wo pe se Nyame si dan ma wo ewu ɔsorohimanmu?
 
E
Exploring the Box: The View from Both Si
 
two guys that just love to talk about everything. Chad aka powder and DJNight come to our facebook fan page @ http://www.facebook.com/pages/Talk-radio-Exploring-the-Box/206338692722747
 
I
Idahun si Awon Iruju Kan nipa Esin Islam
 
Eyi ni alaye oro lekunrere nipa asigbo ati ero buburu ti awon eniyan ni si awon musulumi ati Esin Islam, ti olubanisoro si tun se alaye awon iruju die nipa iko “Boko Haram”.
 
A
Awọn Ẹko ti o rọ mọ Ọmọ-ọdọ tabi Osisẹ ti a gba si isẹ
 
Alaye ni ẹkunrẹrẹ waye ninu idanilẹkọ yii lori ẹkọ ti o rọ mọ gbogbo ẹni ti n se isẹ sin eniyan.
 
A
Awon Janmoo Islam: Oore ti o nbe lara won ati ibi ti won ku si
 
Awon janmoo Islam ti o wa ni awujo ni anfaani pupo, awon ni won nse itoju awon omo Musulumi ti won ko je ki opolopo won ti sina tabi di keferi, won maa nse alaye esin fun awon omode ati odo ati agbalagba, bibe won ni awujo si je amin isokan fun awa Musulumi. Sugbon apa kan ninu awon janmoo yi ni awon aleebu kookan gege bii ki a gba wipe olori janmoo ko le se asise ati wipe janmoo ti a ba wa ninu re nikan ni ona sunna ti o dara julo, irufe awon nkan yii ni olubanisoro menu ba ninu waasi yi.
 
I
Igbaniyanju Lori Lilo si Aaye Ikirun ni Asiko Odun Aawe ati Ileya
 
Ibanisoro yi da lori Pataki odun mejeeji ninu Islam: odun itunu aawe ati odun ileya, olubanisoro si so bi ojise Olohun se gba awa Musulumi ni iyanju lori kiko awon ara ile wa lo si aaye ikirun ni ojo odun. Ni afikun, o tun so die nipa idajo Janaba ati eje nkan osu obinrin.
 
t
t h e G L A M N A L Y S I S
Rare
 
Starting the conversation about creativity in all it's genres...with the occasional banter about Kanye West!
 
T
The Sports Law Biz Podcast
Monthly
 
Peter Ott discusses the law and business of sports with experts in the industry
 
F
FM Prem Glory Clan's Podcast
Monthly+
 
The FM Prem Glory Clan is playing Football Manager '11, and has been a clan from Football Manager '09. Football Manager is a football (soccer) management simulator and we have 15 people playing against each other at the same time via the internet. We have members from all over western europe, but mainly from the UK.Our banter is legendary and this is a chance for you to sample the action and for clan members to relive episodes. Not only will we be talking about the game we will also be discu ...
 
P
Podcast Ceva Marunt
Weekly+
 
Podcast by Toma Alexandru si Sergiu Floroaia
 
Loading …
show series
 
Why you should never look forward to anything, old music for old people, don't look back (you can never look back), chunks of fuzz, recycled leftovers, eatin' dust, going for it (live), fighting trucks, guitar-brand-based comedy, bootleg Buena Vista, get up (get on up), Beeso's motivations, tsunami warnings, teeting off, Thriller Is Trash V: As ...…
 
Today I sit down with Yemeni Mesa - President of KNOW Foods - to discuss his journey from working at QUEST, the keto diet, his love of health and fitness, and his mission to build KNOW Foods. Subscribe on iTunes, Spotify, Soundcloud and YouTube. Enjoying the podcast? Leave a review on iTunes! Want to learn more about Josiah and the True Transfo ...…
 
Arabia Saudita pensa al nucleare ad uso civile e anche militare ONU accusa Facebook di aver contribuito a diffondere l’odio contro i Rohingya Donne in Parlamento sì, ma sono sempre troppo poche Gli agricoltori italiani riscoprono antiche varietà di grano e mais e sfidano le grandi multinazionali Una funicolare sotterranea per risolvere i proble ...…
 
T
The Sleeping At Last Podcast
 
This episode is all about how my original Ocean-inspired song "Pacific" took shape. "Pacific" was originally released in 2011, as part of my "Yearbook" song series, and was later added to the "Atlas: Oceans" EP, which are available everywhere music is!Show Notes:"Song of the Sea" Conceptual Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Aamz-aXwcfw"Y ...…
 
Finally, we have had a little calm this week in federal politics. But maybe that is only in comparison to the previous few weeks. - Dupa multe scandaluri, in special de natura personala, in sfarsit am avut parte de putin calm saptamana trecuta in politica australiana. Aceasta insa, poate doar in comparatie cu saptamanile anterioare.…
 
In this episode Scott talks more about lent and specifically the temptation of Jesus in the desert. The intro song was ‘Safe Retreat’ by Kings Kaleidoscope: https://open.spotify.com/track/0YKg2CFdDmQPDYzqeZO5pJ?si=pFujRQj8TCWHIR_aABeWgA The outro song was ‘8:28’ by Lecrae: https://open.spotify.com/track/1Dv15gRjKjCmM8bJe9urzM?si=1erNI_6qR0GH8y2 ...…
 
C
Crisis Management, Reputation, Business Image by Radu Turcescu
 
Hello again, De data aceasta cateva cuvinte despre situatia Redbull si despre soarecele gasit in cutia de energizant. Ne influenteaza o astfel de stire ? Putem sta linistiti gandindu-ne ca e doar o stire falsa ? Cand trebuie si cand nu trebuie sa raspundem ? Cine beneficiaza de tacerea noastra..? Enjoy my last podcast. Radu Turcescu Pentru a ru ...…
 
C
Crisis Management, Reputation, Business Image by Radu Turcescu
 
Te salut, Revin cu un nou episod despre importanta perceptiei si relatiei cu publicul relevant. E simplu ? Nu. In fiecare zi, in fiecare saptamana..organizatiile se lovesc de tot felul de situatii. De la erori interne pana la stiri false. Pentru fiecare astfel de situatie, avem nevoie de cel putin un raspuns potrivit. Enjoy episodul 4. Radu Tur ...…
 
It’s amazing that the episode about my absolute favorite Blink-182 song, happens so early in the show. And I get to talk with someone about it! Joining me for a discussion about this career highlight is Aemyn, from the But Yeah podcast! Episode 12 – Apple Shampoo Here’s a video from 2013, you’ll notice that Mark changes the problematic word tha ...…
 
Si speaks with Former WBC Bantamweight World Champion & life long Red Wayne McCullough on his amateur & professional career, his roots growing up in the neighbourhoods of the Shankill Road, playing football as goalkeeper, his Liverpool FC hero & his views on Northern Ireland boxing prospects. A must listen! Enjoy!…
 
Affiliate disclaimer: Heads up! There are affiliate links in these show notes. What that means is if you click on a link and then make a purchase, I make a small percentage of money because I referred you. This comes at no additional cost to you. I only share products and resources that I trust and that I know will help you in your business. Gr ...…
 
We've been doing the show for six months now (hard to believe), and since some of us have been traveling and have had a bunch of other work things this week we decided to put together our favorite moments from the first 23 episodes. So if you listen back and like it, this will be the perfect episode to share with friends to get them hooked on t ...…
 
This week we got featured artist ExZackLee straight out of Martinsburg, WV. Tiggy 10mill and Shamm Gawd Scotty will be talking news, sports, entertainment and more from this weeks happenings. Stay up and Tuned in ROH GANG!!!!Featured artis of the week: ExZackLeehttps://www.instagram.com/exzackleegme/https://www.facebook.com/ExZackLeeRDE/https:/ ...…
 
The Ringer’s Chris Ryan and Andy Greenwald open up the mailbag and answer listener questions ranging from music recommendations to their favorite guilty-pleasure TV shows and more (6:30). Later, they discuss the third episode of Netflix’s 'Collateral' (46:00). Chris's Spotify Playlist Join our Facebook group here…
 
Transcripción del episodio: https://teacherjose.com/podcast/71 Muy buenas a todos y a todas y bienvenidos a un nuevo episodio. Hoy vamos a meternos un poquito con ser y estar (un tema estrella donde los haya, ¿verdad). Cuando digo un “tema estrella” quiero decir un tema importante o que a todo el mundo le preocupa o le gusta. Es una expresión… ...…
 
A
America Adapts - The Climate Change Podcast
 
In California Adapts 3: The Synthesis, Doug Parsons and writer/producer Randy Olson talk about their overall impressions of climate adaptation in California. Each of the experts interviewed during the journey gave scores from 1 to 10 for their opinion of how well they think the state is addressing their element of climate adaptation. The scores ...…
 
A
America Adapts - The Climate Change Podcast
 
In this episode, Doug Parsons’ journeys around California exploring the five most important elements of climate adaptation for the state — fire, drought, flood, temperature and sea level rise. For each one he goes into the field with an expert. He visits the burn area of the Thomas Fire of December, 2017 with a fire captain, talks about drought ...…
 
E
Exploring Monday: A Music Podcast
 
My brother from another mother, Alex, hung out on St. Patrick's day and we got a little silly. Between car bombs, we heard music from Ben Khan, of Montreal, Lane 8 featuring Solomon Grey, and The Philharmonik featuring Hobo Johnson. Hope you all survived the hangover! Listen to the songs here on Spotify. We are in no way affiliated with Spotify.…
 
R
Read and listen in french
 
GlossairePrenez quelques minutes avant de commencer à lire et à écouter l’épisode pour connaître la définition de quelques mots difficiles présents dans l’article.1. Percher : se poser sur une branche, sur un lieu élevé.2. Allécher : attirer quelqu'un, lui faire envie en flattant son goût, son odorat.3. Tenir un langage : parler d'une certaine ...…
 
U
UNGOOGLEABLE with Jonny Stofko
 
“THE REAL RICK ROSS AIN’T A RAPPER” • • What’s up guys, our latest episode has just been released. Jonny sits down with One of the MOST Important figures in modern day American Crime History, Freeway Ricky Ross. His story is a fascinating one from a prisoner of street wars and receiving a Federal Life Sentence to being nominated for an Emmy: • ...…
 
Happy Saint Paddys day to all listening. In pt. 1 of his series, Scott Evans shares a little about what lent means to him. The intro song was ‘Sometimes Phoenix’ by Kings Kaleidoscope: https://open.spotify.com/track/5SP2WavgeBFQCcD87H6X6v?si=mrYGgZayTSqRC4d7hLLyVQ The outro song was ‘Surrounded (fight my battles)’ by Michael W. Smith: https://o ...…
 
Season 1, Episode 7 - This episode we are beginning a new series entitled "Maestros of Music" where we discuss those in the music community that may be outside of our standard 'recording artist' or 'performing artist' role. In Part 1 we are discussing John Williams and his contributions to the film industry along with his brilliant use of theme ...…
 
En el episodio de Divina de la Mente de esta semana te cuento cómo aprovechar el equinoccio para transformar tu vida. Desde las prácticas que el Ayurveda recomienda, a aceites esenciales, ejercicio físico recomendado y una actividad de coaching – meditación que podéis hacer para tener claridad en las prioridades y objetivos de tu vida El martes ...…
 
H
How To Listen to FREE Audiobook of any Book of Fiction, Contemporary
 
Écoutez ce livre audio dans son intégralité gratuitement sur http://audiobookspace.com/free Titre: Hors de portéeAuteur: Georgia CalderaNarrateur: Sabrina MarcheseFormat: UnabridgedDurée: 12 hrs and 58 minsLangue: FrançaisDate de publication: 03-30-17Éditeur: Audible StudiosEvaluation: 5 sur 5 sur 1 votesGenres: Fiction, ContemporaryRésumé de l ...…
 
B
Biggest Website For Full Free Audio Books of Religion & Spirituality, Christianity and Many More
 
Escuche este audio libro completo gratis en http://audiobookspace.com/free Título: 21 Escrituras Ponderosas [21 Powerful Scriptures]Subtitular: Para Ayudarte a Entender La Importancia De Los JóvenesAutor: Boomy TokanNarrador: Rafael Serrano de Royal Logistics GroupFormato: UnabridgedDuración: 18 minsIdioma: EspañolFecha de publicación: 10-16-14 ...…
 
R
RECYCLE BIN ON AIR - PODCAST
 
Si è appena conclusa la cerimonia di premiazione degli oscar 2018. Scopri chi ha vinto (secondo noi). premi_oscar_secondo_recycle_bin.mp3File Size: 5798 kbFile Type: mp3Scarica fileBy diretta.recyclebin@gmail.com (RecycleBinOnAir STAFF).
 
R
RECYCLE BIN ON AIR - PODCAST
 
Secondo appuntamento con il nostro periodico: IPOCONDRIA, che mette al centro dell'attenzione tutti i dubbi e le perplessità che molti ipocondriaci si vergognerebbero a confidare al proprio medico. Gli ascoltatori domandano, il medico risponde. ipocondria_2.mp3File Size: 4744 kbFile Type: mp3Scarica file…
 
T
The Evidence Based Education Podcast
 
Many people who are well known for their work in education have such interesting backgrounds and stories to tell, although many of us don’t get to hear them. The aim of this podcast series is to learn a bit more about these people. We sit down for a chat to find out a bit more about them – what was their experience of school? How did they come ...…
 
Episode 3: SOAP Notes with Dr. Warren Jahn Part 2 Download your SOAP Note Quick Tip Sheet and SOAP Example by clicking here. We talked about all of these great ideas in today’s episode and we hope you find our gift to you incredibly helpful. << Episode 2: SOAP Notes Episode 4: Exams >> In today’s episode we discuss how to audit proof your notes ...…
 
Episode 2: SOAP Notes with Dr. Warren Jahn Download your SOAP Note Quick Tip Sheet and SOAP Example by clicking here. We talked about all of these great ideas in today’s episode and we hope you find our gift to you incredibly helpful. << Episode 1: Welcome Episode 3: SOAP Part 2 >> Dr. Joshua Eldridge: Welcome to episode two of the ChiroPractic ...…
 
S
Spanishland School Podcast: Learn Spanish Tips That Improve Your Fluency in 10 Minutes or Less
 
¿Sabes cuál es la diferencia entre BUENO, BUEN Y BIEN? Estas 3 palabras son un poco confusas y a veces no estamos seguros de cómo usarlas verdad. Por eso en este episodio vas aprender acerca de cómo usar estas palabras de la forma correcta. Pero también vamos a aprender sobre otras dos palabras. Veremos las palabras MAL, MALO Y MALA y así mismo ...…
 
M
Montcast - Video game news and Esports
 
Montcast now has a new Episode Every single Friday!Whats Popular - 00:30New Game - 01:30Video Game News - 04:08Indie Game - 10:17Esports - 11:39Spotlight - Extra Life United - 16:44Find more Approaching Nirvana Music Here - https://open.spotify.com/artist/3sS2Q1UZuUXL7TZSbQumDI?si=9Or8jK4oTESXXsBdHPA0RQ…
 
In this episode En Hua dropped by and we talked about calling himself an improviser. We discussed about the different ways of storytelling and how to deal your emotional baggage to your friends . Of course, with dick jokes. Oh ya, Not Again Podcast is on Spotify. Do look for us there! Not Again Podcast Facebook Page: https://www.facebook.com/no ...…
 
On this weeks podcast, we talk about how everyone is back. Phil, Tiger and most importantly, our very own JD who played golf for the first time in 8 months. We discuss the domestic hurdles we are going to have to overcome to watch the final round of the masters. Dan tells us how much he LOVES Patrick Reed. You can get this podcast on: Itunes St ...…
 
U
UNGOOGLEABLE with Jonny Stofko
 
In this episode Jonny breaks down the week that was and highlights a few key moments from his chats with Stipe Miocic and Elliott Hulse. He gives insights on upcoming guests and gives a massive shoutout to Jake Jones an Australian Strength Coach. PLEASE follow Jake on Instagram @coachjakejones • • Be sure to follow Jonny on all social media cha ...…
 
This is the first episode of the Transforming Mobility Podcast (TMP) This first episode provides an introduction the subjects the TMP will be covering including the type of innovations that will enable the transformation of mobility. It also describes many of the challenges we will face on the path to shaping the future including the culture ba ...…
 
This is the first episode of the Transforming Mobility Podcast (TMP) This first episode provides an introduction the subjects the TMP will be covering including the type of innovations that will enable the transformation of mobility. It also describes many of the challenges we will face on the path to shaping the future including the culture ba ...…
 
Brandy caught a body...Black Business of the Week:Ikuzi Dolls | https://www.ikuzidolls.com | https://www.facebook.com/ikuzidollsIn this episode:- DCJ x NJL- Martin Shkreli- #AtlantaFX- Rachel Dolezal Netflix Documentary- Cleveland Trading EverybodyWYBLT:Cherry - Migos, "Stir Fry" https://open.spotify.com/track/2UVbBKQOdFAekPTRsnkzcf?si=YkUlU006 ...…
 
"It's not an immediate result. It's a slow coming home to self that happens over time." There are some conversations I've recorded for the podcast so far that are just pure joy and sugar. This is one of them. My dear friend Alison Burger has been a role model to me for years of what it looks like to own my worth, my beauty, and a career I love. ...…
 
Speed
Series preference
1x
1x
Volume
100%
/

Google login Twitter login Classic login