Best shands podcasts we could find (Updated August 2017)
Related podcasts: Jacksonville Health and Well-Being Arts Books Phtls Uf Pre Hospital Trauma Nremt Emt Ems Paramedic Medicine Health Business Science Society  
Shands public [search 0]
show episodes
 
T
TraumaOne
Rare
 
University of Florida Health Jacksonville
 
S
ShoutMeLoud Podcast
Rare
 
Podcast by Shandes
 
R
RatedR Podcast
Weekly
 
Sex, movies,life,talk,cars,motorcycles,math,sex,drugs,music,politics all sh&^ i know nothing about but will talk about them anyway.
 
T
Tempulli i Shëndetit
Weekly+
 
Tempulli i Shëndetit, një rubrikë e Radio “Ejani” sjell për dëgjuesin shqiptar metodat dhe praktikat e Mjekësisë 5000-vjeçare Kineze, përfshi artin kinez të masazhit, akupunkturën, hedhjen e kupave, barnat e lashta, konceptet e yin-yang, meridianët, këshilla si të mposhtim sëmundjet dhe sugjerimet e mjekëve kinezë. Në këtë format sjellim dhe këshilla mbi ushqimet, zbulimet me të fundit shkencore për shëndetin si dhe sugjerime për parandalimin e sëmundjeve.
 
L
Let's Chat Geek
Weekly
 
Let's chat Geek network is aimed at bring geeks and nerds from all walks of life together. Let's Chat Comics is a podcast run by Geeks for Geeks to discuss all the latest comics released. Sharing industry updates and news this is a Podcast for the comic fans! Let's Chat Sh*! is a podcast for those who love chatting Sh*! and listening to those who chat Sh*! This podcast is No holds barred for over 18s and run by a pair of Geeks who chat Sh*! for a living. You've been warned!
 
J
John Caldigate by TROLLOPE, Anthony
 
After a rather dissolute youth and having been disowned by his father, John Caldigate sets sail for Australia with his friend Dick Shand hoping to make his fortune in the goldfields in New South Wales. On the voyage, he meets Euphemia Smith and they conduct an indiscreet affair aboard.After various problems, Caldigate literally strikes gold and returns to England. On his return, Caldigate meets and marries a previous acquaintance, Hester Bolton, and they have a son. He sets himself up as his ...
 
S
Sign of Silence, The by LE QUEUX, William
 
Edward Royle is the head of a well-known chemical manufacturer in England, which he has inherited. He is engaged to the daughter of his father’s former partner, Phrida Shand, who lives with her mother. One night he is asked by his friend, Sir Digby Kemsley – a very famous railroad engineer, to come to his flat to discuss something although Kemsley is quite mysterious on the telephone. Royle visits, then returns home only to be summoned again by Kemsley, this time imploring him to return at o ...
 
Loading …
show series
 
B
Best Friend’s Fancast
 
This week Lisa Lawrie (@JMOEsandBFFs) & Rafael “Santos L. Helper” Castaneda (@RMCGuitars) is joined By ‘Super Fan’ Meghan Parkansky (@Zenerapark) & ‘Unquantifiable Fan’ Britt Kusserow (@BrittKusserow) to discuss @ARIYNBF episodes~ “Dustin Marshall” & “Alison’s Door Weirdness, Jordan Morris’s Hand Cramps, Butt Lizards” We talk Feral Audio, Podca ...…
 
Hepatiti B është sëmundje e mëlçisë, e cila e bën atë të zmadhohet dhe të mos kryejë funksionet e saj siç duhet. Mëlçia mundëson një sërë funksionesh që na mbajnë gjallë, sulmon infeksionet, ndalon hemorragjinë, eleminon helmet nga qarkullimi i gjakut. Sipas të dhënave, në Kinë ka rreth 90 milionë të prekur me virusin e Hepatitit B. Sipas dekla ...…
 
Njerëzit mund ta zgjasin jetëgjatësinë deri në 14 vjet duke mos pirë alkool dhe duhan, duke ngrënë shëndetshëm dhe duke bërë aktivitet të rregullt sportiv. Sipas një studimi ku morën pjesë 20,244 burra dhe gra të moshës ndërmjet 45-79 vjeçareu arrit në përfundimin se ata dhe ato të cilët kishin pirë duhan, alkool, nuk ishin stërvitur rregullish ...…
 
Bong, spliff, pipe, gummies, or vape? Mark, Ryan and Jeff hash out the best way to get stoned. Jeff weeds out anything combustible. Ryan’s hand-held vaporizer goes to pot. Mark is blunt with his mom. Special guest appearance by Billy Dee Williams.
 
(Message 3) What is it about us that makes us hold onto stuff? Whether we’re simply sentimental, or banking on the possibility that our junk will be valuable one day, sometimes our selfishness can cause us to hold onto a treasure that would be better off in God’s hands.By patbland.
 
Dhjami në zonën e barkut është një problem për shumicën e femrave sot. Por shumë dhjam (ose trupi në formën e mollës) shton rrezikun për shumë probleme shëndetësore si diabet, sëmundje zemre, tension të lartë gjaku, madje dhe disa tipe kanceresh. Dhjami në zonën rreth barkut mund të jetë genetike, ose të vijë si pasojë e jetës së pashëndetshme ...…
 
Ditët e fundit, Këshilli i Shtetit i Kinës publikoi Opinionet e Drejtimit për Sistemin e Administrimit të Spitaleve Moderne(ODSASM). Në bazë të tyre do të formohet sistemi i ri i administrimit të spitaleve publike deri në vitin 2020. Më 27 korrik, drejtori i Zyrës së Reformës Mjekësore pranë Këshillit të Shtetit Wang Hesheng shpjegoi në një kon ...…
 
Fatness Evadine and Dirty Rim breakdown Laura Sanko’s hand positioning during post fight interviews and the real value of Snoopcast. Don’t forget to follow: @fatnessevadine on Twitter Eventually UnsanctionedMMA on Youtube Don’t forget to subscribe and rate on iTunes.
 
A private investigator says All Blacks manager Darren Shand knew that an alleged listening device at the centre of Adrian Gard's trial was a criminal offence days before he claimed to have found out.New Zealand Herald investigations reporter Jared Savage told Rachel Smalley that the court today heard from Intercontinental Hotel general manager ...…
 
All Blacks manager Darren Shand has been questioned over his delayed contact with police over an alleged listening device found in the team's hotel.Shand appeared via video link in a Sydney courtroom today in the trial of All Blacks security guard Adrian Gard. Gard is charged with one count of false representation, with police alleging he fabri ...…
 
Blossom (Unmastering Quality) by Shandes
 
Find out how quantum physics ties in with letting go of things that no longer serve us, a new way of healing our mind, body and soul. In the Quantum Cowboy Part 2, I dive into what quantum physics is and how bazaar science based theories allowed me to captured an image of the Quantum Cowboy’s hand going through a woman’s chest. My favorite scie ...…
 
R
Rated R Podcast Fm
 
Thanks 👏 • Keep keepin' it RAW!!! • Thanks • THE BIEBER AND THE CHRIST • DON'T MAKE HER FEEL LIKE SH^# AND EXPECT 100% • CHARACTERS WE CAN DO WITHOUT IN A MOVIE! • BE SMART WITH YOUR MONEY! • BE S...
 
A DJ mix-set podcast of uplifting Pop hits, exclusive remixes, hard to find tracks and fresh euphoric beats. We’re well into Summer, and therefore Pride season, and the dance floor fillers just keep on coming. Calvin Harris‘ ‘Feels’, along with Justin Bieber‘s ‘Despacito’ are the true soundtracks to 2017’s hands-in-the-air feel-good music. Cedr ...…
 
Dementia është një formë sëmundje që prek më tepër personat mbi moshën 65-vjeçare. Nëse ju vini re të afërmit tuaj nisin të harrojnë gjërat dhe të kenë një memorie të dobët, atëher është koha e duhur për t'i drejtuar te mjeku. Dihet që me kalimin e viteve kujtesa dobësohet si rezultat i viteve të kaluara, ngarkesës, stresit të akumuluar etj, dh ...…
 
Çaji jeshil Matcha është një çaj me shumë antioksidantë, që është konsumuar prej shumë vitesh në Lindjen e Largët dhe tani konsiderohet si një superpije në mbarë botën. 1. Pesë herë më shumë antioksidantë se çdo pije apo ushqim tjetër Të gjithë ne kemi lexuar apo dëgjuar kur thuhet, ky apo ai ushqim apo kjo pije është e pasur me shumë antioksid ...…
 
L
Liberty Roundtable Podcast
 
* Donald Trump tells Boy Scouts Washington is a 'cesspool'!* Former Army Engineer Corps Employee Mark E. Miller Pleads Guilty To Soliciting Bribes From Afghan Contractors.* The National Institute of Health Awards $1.6 Million To Study Why Soda Makes People Fat.* President Trump says Youngstown rally ‘broke all records’.* John Boehner Behind Clo ...…
 
http://archives.kfuo.org/mp3/TSW/TSW_Jul_25_2017.mp3 Right click to download audio file | Open Player in New Window Hosted by Rev. John Lukomski, pastor of Trinity Lutheran Church in Darmstadt & St. Paul Lutheran Church in New Athens, Illinois. With guest Rev. Dan Wing from Immanuel Lutheran Church in Sweet Springs, Missouri. John 10 I Am the G ...…
 
God’s timing can be one of the biggest giants that we face. Many of us find it hard to wait without taking control of our lives rather than being patient for God to act. In this message, we look at Saul’s attempt to please and appease God by an act that turns out to be disobedient and in the end ultimately rips the kingdom from Saul’s hand. How ...…
 
Can you imagine holding God’s hand to cross the street? Crying on his shoulder, trusting him to comfort you? Like the dad you have, or wish your had. Or maybe the dad you hope to be? God is not... Our mission as a church is to help people become fully alive in Christ. Jesus himself said that he came so that we might have LIFE and have it to the ...…
 
E
East Highland Baptist Church (EHBC) Podcast
 
Brother Wally’s evening message used the scripture Exodus 1:1-17. The points for the message are: God’s Hand Put Israel in Egypt Pharaoh’s Hand Put Israel in Bondage Midwives Hand Demonstrated Trust in God File Download (39:51 min / 5 MB)
 
M
Meditate with Mitch: for daily motivation
 
Stop kicking the social media marketing tires Why do so many people think social media is some kind of magic elixir that will somehow make them a lot of money? Here’s something that really annoys me Whenever I go to a social media Meetup or group meeting, the host usually asks how many attendees are … Continue reading "Don’t be a social media t ...…
 
Jesus knows we desperately try to accumulate material wealth to feel secure, then worry even more about keeping our stuff. He outlines 3 reasons we can live free of worry in God’s Kingdom that will challenge, comfort, and transform us. God cares for us; we need a relationship with him more than anything else we seek after; and the future is in ...…
 
S
Sovereign Grace Church | Gilbert Sermons
 
Those who are in Christ need not fear death or the final judgment because they will be in God’s hands, receiving the loving gift of the restored creation with their resurrected bodies on this earth and enjoy fellowship with him forever. Because of that future hope, we can cry out to our God when we encounter the mysteries and paradoxes of life ...…
 
Vera është një stinë e nxehtë, kur duhet të konsumojmë shumë lëngje të ndryshme. Kur shkojmë në supermarket shohim një varietet pijesh në shishe shumëngjyrëshe, përfshi ujë natyral, ujë me gaz, soda, pije me gaz, lëngje frutash, pije sportive etj. Po cila pije është më e përshtatshme dhe si ta konsumojmë atë? Çdo ditë duhet pimë ujë, pasi uji ë ...…
 
P
Podcast – Table Talk With Mike and Nancy
 
You’re a sheep—at least you are if you’re a true follower of Christ. We all are, and many times we act just as stubborn and stupid as sheep can act. But the good news is we aren’t just left to our own supposed self-sufficiency, because Jesus called himself our Shepherd. And He’s not just any hired-hand of a shepherd, Jesus is the kind of shephe ...…
 
F
Filling The Void Podcast Network
 
In this episode of Nerd Herders, Damian Dragon and Foxy Foxxy shoot the proverbial sh!&, covering a variety of topics over the couse of the show as provided by the listeners interacting via their Facebook Live feed. As well as the nerd news of the week, and Spike's SPOILER FREE review of Spiderman: Homecoming.…
 
Matt Smith is joined by Kelly Somers, Mark Sampson, head coach of England Women ahead of Euro 2017, Tammy Beaumont and Alex Hartley, who are currently playing in England's Cricket World Cup campaign, Simon Middleton, head coach of England Women’s rugby union, cyclists Joanna Rowsell Shand and Hannah Barnes, agent Jo Tongue and more...…
 
!SPOILER WARNING! - See belowIn this episode we delve into morality systems. The games that do it well, the games that don't. Tough decisions, our experiences and areas we would like to see improve.Have any feedback, suggestions or just want to challenge us to some PuyoPuyo Tetris? Follow us on Twitter @thebiteffectWhilst we try to give warning ...…
 
D
Dr Justin Coulson's Happy Families
 
Do we need to teach our kids to “toughen up”? Are we molly-coddling our kids too much? We all want our children to succeed but we are often so tired or busy that it’s often easier to do things ourselves. Unfortunately, this takes away all those small opportunities for our children to develop resilience. In this episode Dr Justin Coulson explore ...…
 
I
It Came From The Radio
 
Live (on tape) from the Eternal Con, Pronto Comics' Dominic Sparano and Cara The Intern conduct mini interviews with Artists jaco tartaruga (www.jacotartaruga.weebly.com), Joe ciano (www.amazingjciano.com), Jamal Jones (www.blucloudstudios.com), Andrea Kendrick (www.azureverie.com), Nelson Faro DeCastro, Amanda and Gummi, Writer Pat Shand (www. ...…
 
Mindfulness: actual science, or hippy dippy nonsense? How do you stay in the moment if the moment's sh**? And what's the best way to increase your sex drive? Answering all these questions is the brilliant Dr Genevieve Von Lob! She's the author of the ace 5 Deep Breaths: The Power of Mindful Parenting, which is out now. We talk about some of the ...…
 
There’s a saying that goes something like this … “A new home or renovation will always cost twice as much, and take twice as long, as you expect it to” It’s usually given as a warning to those embarking on their project. And often it’s handed out at school gates or BBQs or in the workplace … where well-meaning friends and colleagues who’ve been ...…
 
We are almost ten years removed from the financial crisis but some of the broader issues that came up back then have still not been resolved. The data was not standard, there was little transparency and most investors had no clue as to the details of the underlying loans that were in these securitizations that were underperforming. Our next gue ...…
 
40 Oz Pimp played a show at Championships bar in Trenton, New Jersey. He’s now banned from Championships bar. Why? We find out from 40 himself and Mandrew Ballshouse, who was also there that fateful night at Championships. Download the MP3 (right-click, Save As) Subscribe on iTunes Listen Online Topics Did Greg punch 40? Who is Greg and why did ...…
 
Bob John, PharmD hosts PPAG Conversations, the official Podcast of the Pediatric Pharmacy Association. Dr. John speaks with experts in the field of pediatric pharmacy to discuss current issues in pediatric pharmacy, including pediatric and neonatal critical care, general pediatrics, and hematology/oncology. During this Podcast, Dr. John hosts T ...…
 
Frutat janë të pasura në vitamina dhe e mbajnë lëkurën e freskët. Ato nuk kanë yndyrë dhe disa prej tyre ndihmojnë për të humbur kilet e tepërta. Rregulli i artë për t'u dobësuar është të hani më pak dhe të stërviteni më shumë. Por ritmi i jetës moderne u ka rrëmbyer njerëzve mundësinë dhe kohën për ushtrime apo gatime të shëndetshme, thotë Bru ...…
 
Speed
Series preference
1x
1x
Volume
100%
/

Google login Twitter login Classic login